A hosszú távú kapcsolatok sosem maradnak ugyanolyanok: a hónapok, évek során átalakulnak, változnak – egyrészt mert mi is változunk, másrészt mert a kapcsolatok már csak ilyenek. A kezdeti izgalmat felváltja a napi rutin, a meglepetések helyét pedig átveszi a megszokás. Persze kapcsolata válogatja…
A szakemberek szerint egy kapcsolatban a párok több különböző szakaszon mennek keresztül a vágytól a bizalomig, és még tovább. Azt mondják, emberként is fejlődünk, öregszünk, tapasztaltabbak leszünk, változnak az értékeink, a viselkedésünk – ezek mind befolyásolhatják a partnerünkkel való viszonyunkat, vagyis változik a kettőnk közötti kapcsolat. És ezeknek a változásoknak a valódi próbája az, hogy az érintettek észreveszik-e a folyamatot, illetve hogy hogyan viszonyulnak hozzá, hogyan dolgoznak rajta. A változások ilyenformán is jellemzőek a kapcsolatokra, de vannak olyanok, amelyek akár szakításhoz is vezethetnek.
Változik a libidó, az intim együttlét – de nem szűnik meg
A hosszú távú kapcsolatok egyik általános jellemzője, hogy egy bizonyos idő elteltével megváltozik a libidónk. Emiatt nem szabad pánikba esni, a kezdeti vágy, az újdonság nem maradhat fenn örökké – és ha őszinték vagyunk egymással, akkor ezt is könnyen megbeszélhetjük anélkül, hogy idegeskednénk, amiért csökkent az összebújások száma. S ha türelmesek vagyunk, az együttlétek ugyanolyan meghittek és izgalmasak maradnak, mint korábban.
Az viszont nem nevezhető normálisnak, ha teljesen megszűnik az intimitás a kapcsolatunkban. Főleg, ha ez mindenféle kommunikáció nélkül zajlik, szinte egyik napról a másikra. Ha ezt tapasztaljuk, érdemes rákérdezni, illetve megbeszélni a másikkal, aki ha nem nyitott erre (sem), akkor érdemes lehet elgondolkozni akár a szakításon is.
Egyedüllét, empátia és látványos nehézségek
Különbözőek vagyunk, más igényekkel – vannak, akik szeretik, ha mindig van mellettük valaki, mások igénylik az egyedüllétet. Egy hosszú távú kapcsolat esetén könnyen előfordulhat, hogy mindkét fél részéről felmerül az igény olykor egy-egy különprogramra, egymás nélkül töltött időre, énidőre, egyedüllétre, ami tökéletesen érthető. A minőségi együttlét sokkal fontosabb, mint hogy a nap minden egyes percét egy légtérben töltsük.
Ahogyan minden kapcsolatban, nálunk is előfordulhatnak nehezebb időszakok, stresszes, feszültebb pillanatok. Ilyenkor érdemes leülni és megbeszélni a partnerünkkel, hogy mi történt, mit érzünk, mit gondolunk – és számíthatunk a másik empátiájára. Az idő múlásával egyre jobban, hiszen egyre többet tudunk a másikról, egyre jobban ismerjük egymást. Ha azonban ez hiányzik, ha a párunk nem ért meg bennünket, vagy mi érezzük, hogy titkolni kell a valódi érzéseinket, az problémát jelezhet a kapcsolatunkban.
Családi problémák, munkahelyi gondok, pénzügyi problémák – több olyan területe is van az életünknek, amik feszültséggel, idegességgel járhatnak, amikből nézeteltérések és viták alakulhatnak ki. Ha őszinte kapcsolatban vagyunk, ismerjük egymást és képesek vagyunk együtt érezni a másikkal, nincs az a vihar, amit ne élne túl a kapcsolatunk.
Bántalmazás és féltékenykedés
Minden hosszú távú kapcsolatban lehetnek stresszes, feszültséggel teli időszakok, amiket ha tudatosan, őszintén próbálunk kezelni, túlélheti a kapcsolatunk, és még építheti is azt a közös küzdelem. Ha azonban a párunk akár szóban, akár tettben bántalmaz bennünket, visszaél a helyzetével, és bármilyen módon zsarol vagy árt nekünk, azt bizony nem szabad hagyni, szükséges kilépni a kapcsolatból, hiszen a szeretetnek ott már nemigen van még hűlt helye sem.
A folyamatos féltékenykedés pedig a bizalom és az önbizalom szinte teljes hiányára enged következtetni, ami megint csak többet árt a kapcsolatunknak, mint használ. A mérgező kapcsolatnak pedig érdemes minél hamarabb véget vetni – megpróbálhatunk változtatni rajta, de ahhoz két ember őszinte kommunikációja szükséges, ami ezen a ponton már nem biztos, hogy megoldható, de érdemes lehet próbálkozni vele.
Forrás: ridikul.hu