Megtartsam vagy ne? Nők vallottak arról, miért vették vagy nem vették fel a férjük nevét
Régen kézenfekvő volt, hogy a nők felvették a férjük vezetéknevét, de ma már egyáltalán nem az. Sokan amellett döntenek, hogy megtartják a saját nevüket, sőt külföldön már az sem ritka, hogy a férfiak döntenek a névváltoztatás mellett. Korábban már egy szerkesztőnk is elmesélte, hogyan jutott végül arra az elhatározásra, hogy kötőjeles nevű feleség legyen, miközben előtte sziklaszilárdan kiállt amellett, hogy megtartsa a saját különleges nevét:
Sokan épp az utolsó pillanatban gondolják meg magukat, és döntenek arról, hogy hogyan szeretnék, ha a továbbiakban szólítanák őket. Ha hasonló cipőben jársz, akkor néhány nő konkrét véleménye a Redditről talán segíthet, amiből össze is gyűjtöttünk most párat:
„Megtartottam a lánykori nevemet és csak a közösségi médiában írtam át a férjem vezetéknevére a sajátomat. Mégpedig azért, mert nagyon keményen dolgoztam, hogy megszerezzem a doktori fokozatot és több tanulmányt is kiadtam, amin a lánykori nevem szerepel. Egyébként a magánéletemben senkinek sem esett le, hogy valójában nem is változtattam meg a nevem. Csak a férjemnek esett rosszul a dolog, mert úgy élte meg, mintha ez azt jelentené, hogy nem köteleződtem el mellette száz százalékosan. De mikor megbeszéltem vele, hogy ennek semmi köze a kettőnk kapcsolatához, megnyugodott.”
„Örülök, hogy megtartottam a saját nevem, mert külföldi vagyok, és a nevem is ezt sugallja. Azelőtt sokkolta az embereket, amikor akcentussal szólaltam meg, de most már megszokták, és a nevemből is következtethetnek erre. Egyébként azért is döntöttem jól, mert így nem kellett a papírmunkával bajlódni, és ha elválnánk, legalább nem kellene megint az irataimat intézni. A hagyománytisztelő családtagok persze kérdőn néztek rám... de abban megegyeztünk, ha lennének gyerekeink, a férjem nevét kapnák meg.”
„Szeretem a nevem, ezért megtartottam, ennyire egyszerű számomra ez a kérdés. A családbunkban sok nő tartja meg a nevét, mert ritka névről van szó. Nagyjából 200-an vagyunk ezzel a vezetéknévvel, amiből 50 családtag.”
„Nem akartam felvenni a nevét, mert úgy gondolom, hogy a házasság egyenlő partnerekből áll. Egymáshoz megyünk hozzá, nem csak ő vesz el engem. Ezért egy új vezetéknevet választottunk magunknak, ami már amúgy is szerepelt a családunkban, és kifejezi kettőnk egységét. Az emberek mindig azt hiszik, hogy felvettem a nevét vagy hogy nem is vagyunk házasok.”
„Egy évet vártam, mielőtt megváltoztattam a nevem. Nekem ez a névkérdés sosem volt fontos. Ha belegondolok, sosem volt az enyém, mert először az apám nevét viseltem, most meg a férjemét. A párom egy olyan közegből jön, ahol egyáltalán nem volt szokás felvenni a férfi nevét, így őt sem izgatta a kérdés. Mégis azért döntöttem így, mert azt akarom, hogy ha gyerekeink születnek, mindannyiunknak ugyanaz legyen a vezetékneve.”
„Nem tudtam dönteni, így félmegoldást választottam. Hivatalos formában kötőjeles lettem. Facebookon átírtam a nevem, a szakmai életben megtartottam. Alapból megkérdőjelezek mindent és nehezen tudok dönteni, és mindig aszerint döntök, hogy épp milyen lábbal kelek fel reggel.”
„Nem akartam, hogy a szüleimmel azonosítsanak továbbra is, de azt sem, hogy a férjemmel, így mindketten megváltoztattuk a nevünket.”
„Felvettem a férjem nevét, hogy a családunk egysége ilyen módon is megmutatkozzon. A gyerekeink is ezt a nevet kapják majd, így érzem igazán, hogy egy család leszünk.”
„Felvettem a férjem unalmas és nagyon gyakori nevét, mert nagyon szerette volna, és dobtam a saját egyedi lánykori nevemet, amit imádtam. A férjem meg kiakadt, hogy nem kitörő örömmel tettem mindezt. Annak viszont örülök, hogy ugyanaz a nevünk van a kisfiammal.”