Akinek van kutyája, az bizonyára tudja, hogy náluk ügyesebb, okosabb és aranyosabb állatot nemigen hord a hátán a föld, legalábbis az igencsak elfogult (és az elfogulatlan) gazdik mind így gondolják. Hűségesek, barátságosak, cukik, és még megannyi jó tulajdonságuk van (rossz nem is jut az eszünkbe), amitől a gazdik szíve csak ellágyulni tud, amikor a kedvencük rájuk néz, hozzájuk bújik, vagy csak úgy leheveredik és önmagában létezik.
Ezek mellett a – mondjuk úgy – hétköznapi dolgok mellett azonban még több olyan tulajdonsággal is rendelkeznek a kutyusok, amikről talán még nem is hallottunk. Mi viszont találtunk néhány meglepő érdekességet a négylábú kedvenceinkről.
Érzelmesek és segítőkészek
Sokan gondolják a saját kis kedvencükről, hogy tudják, mikor boldog, mikor örül és mikor szomorú. És milyen igazuk van! A kutya ugyanis állítólag körülbelül egy kétéves gyermek tudati és érzelmi szintjén helyezkedik el, vagyis körülbelül ugyanúgy tud érezni is, mint egy kétéves gyerek. Ők pedig valóban tudnak örülni és szomorkodni is! Ráadásul a kutyáknál is jelentkezik a szorongás, a félelem, de még a gyász is – vagyis ugyanolyan érzelmeik lehetnek, mint nekünk, embereknek.
Mindenkivel barátságosak, és szinte (!) feltétel nélkül. Megértik mások szükségleteit, még segítségére is lehetnek annak, aki rászorul. Ugyanakkor óvatosak is másokkal, főleg más kutyákkal, de emberekkel szemben is lehetnek „fenntartásaik”.
Megérezhetnek bizonyos egészségügyi problémákat. Egyes tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy a kutyák képesek megjósolni és észlelni bizonyos emberi betegségeket. Ilyenek például az egyes rohamok, de más egészségügyi problémákat is megérezhetnek.
A kutyáknak alacsonyabb a vérnyomásuk, a pulzusuk, mint nekünk, és kevesebbet stresszelnek, mint az emberek.
Társas lények
Nekik is vannak legjobb barátaik – általában egy másik kutya személyében. Ha nincs ilyen a környezetükben, akkor a gazdi is lehet a legjobb barátjuk, sőt!
Egyes tanulmányok szerint a kutyák segíthetnek abban, hogy jobbak legyünk a matematikában. Ezt azzal magyarázták, hogy a kutyák csökkentik a gazdájukban is a stresszt, amitől jobban tudnak koncentrálni, és így a feladatokat is könnyebben oldhatják meg.
Ösztönözhetik a gyerekeket abban, hogy társas lényekké váljanak. Akár egy osztályteremben a gyerekekkel együtt „tanuló” kutyák állítólag sokkal jobb osztályközösséget kovácsoltak, mint ahol nem volt kutya – legalábbis az Egyesült Államokban erre a következtetésre jutottak.
Minden kutya önálló individuum, vagyis saját személyiséggel rendelkeznek. Ezért is lehet az, hogy ha két kutyánk van, akkor nem biztos, hogy mindkettőnek ugyanaz a jó, hiszen teljesen más természetű lehet a kettő, még ha egy alomból valók is.
Szagokban gondolkoznak
Ez meglehetősen furcsának tűnhet, de a kutyák szagokban gondolkoznak. Ez azt jelenti, hogy bármit látnak, azt mindig meg kell szagolniuk, hogy beazonosítsák, megjegyezzék, felismerjék, mi vagy ki az, akivel éppen találkoztak. A szaglásuk elég érzékeny, sokkal több illatot és szagok képesek felismerni, megkülönböztetni, mint az emberek.