Felnőtt fejjel talán eszünkbe sem jut, hogy az életben való szereplésünket esetleg befolyásolhatja az is, hogy a testvérek között milyen szerepet töltöttünk be a családban. Bár tudományosan nem bizonyított, mi mégis hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy a születési sorrend igenis befolyásolhatja a személyiségünket, vagyis vannak „tipikus” elsőszülött, középső és legkisebb gyerekekre jellemző tulajdonságok.
„Nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a születési sorrend jelentősen befolyásolná a személyiséget” – magyarázta Jonathan Bennett családterapeuta. A tanácsadó hozzátette, hogy mindemellett bizonyos helyzetekben mégis megállapítható például az, hogy felnőttként igenis számíthat, ha valaki elsőszülött, középső vagy a legkisebb a családban.
Mindez persze nincs kőbe vésve. „A születési sorrend meghatározhat egyes jellemzőket, de ezek a tulajdonságok nem törvényszerűek” – mondja Josh Klapow klinikai szakpszichológus. „A genetikai személyiségjegyek, a családdinamika, a szülők és a szülő-gyerek kapcsolat, valamint a gyermekek száma a családban és a családtagok életkorbeli különbsége is mind jelentősen befolyásolhatják az elsőszülött szerepét.”
Mindezek után nézzük, hogy mik is lehetnek a legidősebb testvérek jellemző tulajdonságai.
- Határozottabbak lehetnek másoknál.
- Érettebbek lehetnek, mint a többiek.
- Inkább segítenek a szülőknek, mint a többi testvér.
- A barátaik tudják, hogy mindig mögöttük állnak.
- Valószínűleg magas az iskolai végzettségük.
- Meglehetősen kompromisszumkészek.
- Összhangban vannak az érzéseikkel.
- Magas elvárásaik vannak önmagukkal szemben.
- Kiváló problémamegoldók.
- Érettebben viselkednek a párkapcsolataikban.
- Függetlenebbek.
- Szerényebbek, alázatosabbak.
- Jól menedzselik a dolgaikat.
Forrás: ridikul.hu