Kutatások megválaszolják: 3 tudományos oka van annak, egyesek miért lépnek félre
Ha megcsalásra kerül sor, sokan úgy gondolják, hogy a párkapcsolatban problémák voltak, kihűlt a szerelem, vagy nem volt elég jó a szex. De a valóság ennél azért sokkal összetettebb, és számos oka lehet annak, miért lép valaki félre. Egy 2020-as kutatás a koronavírus kapcsán vizsgálta meg közelebbről a témát, és arra jutottak, hogy a pandémia hatására több ember fejében fordult meg a hűtlenség, mint korábban. Jó példa erre, hogy egy kifejezetten házasoknak létrehozott társkeresőre átlagosan napi 17 ezer új tag regisztrált, míg 2019-ben csak 1500-an csatlakoztak az oldalhoz. Ez azért elég nagy ugrás!
De pontosan mi az oka annak, hogy egyesek félrelépnek? A felmérés jól megmutatta, hogy az unalom, az összezártság, és az ebből fakadó konfliktusok hatására többen érezhetik magukat elégedetlennek a kapcsolatukkal, és néhányan a megcsalásban látják a kiutat. De nem ez az egyetlen ok, sőt, valójában szakértők szerint ez a 3 dolog is szerepet játszhat a hűtlenségben:
Stressz és düh Az, hogy mennyi stressz ér valakit, óriási hatással lehet a párkapcsolatára. Felmérések szerint azok, akik sokat stresszelnek, és ezáltal ingerlékenyek, könnyebben észreveszik a párjuk idegesítő szokásait, és mindazt, amin szerintük változtatnia kéne. Ez fokozatosan csökkenti azt, hogy mennyire elégedettek a kapcsolatukkal, mígnem eljutnak arra a szintre, hogy egyáltalán nem érzik jól magukat a kapcsolatában. De a düh is lehet a hűtlenség egyik oka, bár ez leginkább a fiatalabb korosztálynál jellemző. Erre általában egy nagy vita, konfliktus után kerül sor, amikor maga a megcsalás a visszavágás (vagy rosszabb helyzetben bosszú) egyik eszközévé válik. Ezt viszont általában hamar megbánják az emberek, hiszen szinte mindig hirtelen felindulásból hoznak rossz döntést.