Krónikus túlgondoló vagy? 7 tanács, hogy ne kattogj mindenen!
Vannak döntések, amiket érdemes alaposan átgondolni, de ha napokig rágódsz jelentéktelen dolgokon és folyamatosan kattog az agyad, akkor itt az ideje, hogy kicsit kikapcsolj.
Vannak az életben olyan helyzetek és szituációk, amikor fontos, hogy alaposan átgondolt, megfontolt döntést hozzunk. Ebbe még akár az is beleférhet, hogy valakitől tanácsot kérünk. De ha a legapróbb, legjelentéktelenebb dolgokon is képes vagy hosszasan agyalni, ha napokig „rugózol” olyan témákon, melyeknek nincs is igazán jelentősége, akkor nagy eséllyel krónikus túlgondolkodó vagy.
Egyszerűen fogalmazva, a túlgondolkodást leginkább úgy lehet körülírni, hogy az elméd végtelenül fut körbe egy mókuskerékben, ahonnan nincs kiút. Biztos, hogy vannak olyan helyzetek, amikor ez a képesség jól jöhet, de a baj az, hogy ez magával hozza a szorongás és a nyugtalanság nem túl kellemes érzését is. Ha nemcsak napközben tölti ki valami a gondolataidat, hanem az éjszakák is ugyanezen dolog miatt álmatlanok, akkor muszáj lesz a féket behúznod.
Nem kell minden helyzetet uralni
„A túlgondolkodást leggyakrabban negatív jelzővel használják, de nagyon leegyszerűsítve ez egy védelmi mechanizmus” – mondja Dr. Sanam Devidasani, pszichológus. „Testünk úgy van bekötve, hogy túléljen minden veszélyt, és nem tud különbséget tenni egy valós veszély és egy veszélynek tűnő helyzet között. Emiatt ugyanolyan intenzitással reagálunk mindkét esetben és szorongunk”. A szorongás célja, hogy figyelmeztessen bennünket a veszélyre. „Ezt úgy is megtapasztalhatjuk, mint valami belső jelzést – ami lehet elsöprő érzés és túlgondolkodás is –, amely figyelmeztet bennünket a veszélyre.”
Az emberi természethez hozzátartozik, hogy irányítani akarja a dolgokat, különösen igaz ez a jövő tekintetében.
A jövőről való túlgondolás azt a hamis kontroll érzést nyújtja, hogy minden lehetséges dologra gondolsz, ezért túlságosan felkészülsz, hogy semmi baj ne legyen. Ez lényegében egy előremenekülési stratégia, ami azt a (tév)képzetet adja, hogy kézben tudod tartani a dolgokat, és minden helyzetnek ura vagy.
De vajon tényleg mindig elkerülhető a legrosszabb forgatókönyv? Sajnos nem, még akkor sem, ha több forgatókönyved is van egy adott szituációra.
A szorongás hatása
„A túlzásba vitt gondolkodás sokszor negatívan befolyásolhatja az érzelmi és fizikai jólétet, és belezavar a döntéshozatalba. Ha ez a folyamat hosszabb ideig tart, akkor az adott pillanat megélését gátolja és az éjszakai alvásra is kihat” – fogalmaz a szakember. A szorongás ráadásul senkinek nem jó érzés, ezért logikus, hogy az első gondolatunk ezzel kapcsolatban az, hogy miképp szabadulhatnánk tőle. Emiatt próbálunk gyors megoldásokat keresni, amiről később úgy ítélhetjük meg, hogy mégsem a legjobb döntés volt, és ez ismét rossz érzést kelt bennünk.
Mit tehetsz, hogy változtass a helyzeten?
Gondolkodj jelen időben!
Nem szerencsés, ha folyamatosan a múlton, a múltbéli történéseken rágódsz, vagy túl sokat aggódsz a jövő miatt. A „Mi lett volna, ha…?”, vagy a „Mi lesz később?”, kérdéseket hiába próbálod, nem fogod tudni sem utólag, sem előre megfejteni. Próbálj meg a jelenben élni, a pillanatnak örülni, az aktuális dolgokra koncentrálni.
Tereld a gondolataidat!
Ha úgy érzed, hogy az agyad „önálló életet él”, és folyamatosan kattog valamin, akkor tereld el a gondolataidat. Menj el egy izgalmas filmre, hallgass egy jó zenét, válassz egy érdekes könyvet, vagy beszélgess olyan barátokkal, akik kizökkenthetnek a gondolataidból.
Adj magadnak határidőt!
Ha állandóan gondolkodsz valamin, de közben mégsem jutsz semmire, akkor tűzz ki magadnak egy támpontot, határidőt. Például: ezt a dolgot ma délután 5-ig eldöntöm. És 5 után engedd el, próbálj meg onnantól nem foglalkozni vele. Sokszor előfordul, hogy azért érezzük magunkat döntésképtelennek, vagy azért töprengünk a helyes válaszon hosszasan, mert úgy érezzük, hogy van még rá időnk.
Nézd kívülről a problémát!
Gyakran azért nem találjuk valamire a megoldást, mert az adott probléma nem a saját problémánk. Ha valamin azért kell sokat gondolkodnod, mert nem érzed át, vagy nem tudod magad abba a szituációba képzelni, akkor az nem a te problémád, tehát nem kell megoldanod.
Ne pazarold a gondolataidat!
Vannak olyan problémák, amelyek akkor is függetlenek tőlünk, ha közünk van hozzájuk. Azaz nem tudjuk irányítani a dolgokat, nem tudunk tenni sem érte, sem ellene. Ezekre teljesen felesleges időt és energiát pazarolni. Ehelyett inkább azt figyeld meg, hogy mi a tanulsága, tudsz-e esetleg tanulni belőle.
Írj naplót!
Ahelyett, hogy a fejedben raktároznál mindent, kezdd el írni egy naplóba. Írd ki magadból a gondolataidat, problémáidat. Ezáltal könnyebben találhatsz megoldást rájuk, majd el is engedheted őket.
Meditálj!
A legjobb, amit tehetsz annak érdekében, hogy kiszakadj a gondolataid bűvköréből az, ha meditálsz. Vagy jógázz, vagy válassz valamilyen olyan sportot, kikapcsolódást, amely teljes koncentrációt igényel. Próbáld ki a tangót, vagy mássz falat, egészen biztos, hogy ezek közben esélye sem lesz a gondolataidnak az elkalandozásra.
Forrás: woohoo.hu