Régen minden jobb volt
Nem csoda, ha így érezzük, ha arra gondolunk, mi mindent kell ma megtervezni, ha egy pár közös pénzügyeit kell megterveznünk. Anyáink idejében a legtöbb összeköltöző pár már házasságot kötött, az első közös lakásuk pedig általában valamilyen saját tulajdonú ingatlan volt. A rezsiköltségek megosztásán így is lehetett vitatkozni, de egy sor, ma már nagyon is valós probléma 20 évvel ezelőtt még nem is létezett.
Egy sor oka van annak, hogy ma már az első összeköltözésnél is nagyon tudatosan kell megtervezni a közös költségvetést. Ma már sok olyan költség van, ami nem a párt, csak annak egy-egy tagját terheli: ilyen például a mobilszámla, a diákhitel törlesztőrészlete, esetleg egy korábban vásárolt lakás törlesztőrészlete. A párunkkal együtt a családba sokszor adósság is érkezik – ez pedig megnehezíti a közös gondolkodást.
Ne hagyjuk magára a párunkat!
Az összeköltözés sokak számára ijesztő pluszköltségekkel járhat. Aki például eddig kollégiumban, társas albérletben, esetleg a szüleinél húzta meg magát, az könnyen azzal szembesül, hogy nyomasztóan sok fizetnivaló zúdult a nyakába. Fontos, hogy a kapcsolatban senki ne érezze úgy, hogy a párja magára hagyta a fizetnivalókkal. Ha nem tehetjük meg, hogy anyagilag segítünk, érdemes a fogyasztásunkat visszafogni, váltsunk például olcsóbb telefon-előfizetésre, vagy főzzünk otthon a munkahelyi étkezés helyett.
Ne pancsolj már annyit!
Minden háztartásában vannak fix és fogyasztástól függő költségek. Akár a közös számlára, akár a „mindenki fizet valamit” megoldásra szavazunk, fontos figyelembe venni, hogy a változó költségek sok veszekedés forrásai lehetnek. Itt is nagyon fontos, hogy tisztelettel kezeljük a másikat, kerüljük a például a pazarlást.
Nem csak vita lesz belőle
Egy jól átgondolt közös pénzügyi terv, bármilyen megoldást is választunk, igazi „csapatépítő” élmény lehet. Ha közösen vállaljuk a költségeket, mindenki kiveheti részét a kapcsolat megszilárdításából, a közös jövő megalapozásából. A legjobb, ha a közösen vállalt költségekre előbb-utóbb nem enyém-tiéd játszmaként, hanem közös ügyként tudunk tekinteni. Ha ezen a lépésen sikeresen túljutottunk a partnerünkkel, szinte biztos, hogy az élet minden más területén is könnyedén együttműködünk majd.
Forrás: ridikul.hu