Hány olyan párt ismerünk, akik soha nem veszekszenek? Nem olyat, akik ezt mondják, hanem akik tényleg soha nem vitatkoznak egymással. Feltételezhetően egyet sem, inkább csak városi legenda az olyan páros, amelyik mindig mindenben egyetért, ahol sosincs hangos szóváltás, ahol mindig mindenki a legnagyobb békében és kiegyensúlyozottságban él. Hiszen bárkinek lehet rossz napja, jöhet egy félreértés, türelmetlenség, munkahelyi gondok, amelyek könnyen feszültebbé tehetik az otthoni légkört, amelyek egyszerűen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy amit máskor észre sem veszünk vagy lényegtelennek tartunk, az egyszeriben kiborít bennünket és elszakad a cérna.
Semmiségek és létkérdések
A viták kialakulhatnak a legkisebb apróságokból, mint egy el nem mosogatott tányér vagy egy kint felejtett vásárlási tétel. De persze vannak komolyabb okok is a veszekedésre, mint például a pénzügyek, a munka, a szabadidő beosztása, a féltékenység vagy valamilyen probléma a hálószobában. Mondhatnánk, hogy szinte mindegy, miben nem értünk egyet, sokkal inkább hangsúlyos, hogy hogyan kezeljük a helyzetet, vagyis hogyan vitázunk a partnerünkkel.
Jellemző hiba, amit elkövethetünk
A vitákra, veszekedésekre nemigen lehet felkészülni, de amikor benne vagyunk, érdemes tudatosan csinálni, vagyis nem csak úgy, érzésből, hanem ajánlott lehet odafigyelni arra, hogy mit csinálunk, mint mondunk, hogyan reagálunk. Az egyik jellemző hiba, ami általában felfedezhető, amikor a felek nem hallgatják meg a másikat, nem törekszenek kompromisszumra vagy bármilyen engedményre, hanem csak a saját sérelmeiket, véleményüket hangoztatják, elbeszélnek egymás mellett, és ahelyett, hogy közös megegyezés lenne a vége a vitának, a szinte céltalan vádaskodás értelmetlenné válik, a végeredmény pedig nem valami építő, sokkal inkább romboló hatású.
Kapcsolatépítő veszekedés
Ha néhány „szabályt” betartunk, a vitáink inkább építhetik a kapcsolatunkat, mintsem ártanának annak. Ilyen például a megfelelő helyszín kiválasztása. Egy nyüzsgő helyen, idegenek, de akár barátok előtt is feszélyezettebbek, idegesebbek lehetünk, sokkal inkább alkalmasabb egy nyugodt, csendes hely arra, hogy megbeszéljük a közöttünk lévő nézetkülönbséget. Még a tévé vagy a rádió se menjen, ne hagyjuk, hogy bármi megzavarja a beszélgetést. Ugyanígy érdemes odafigyelni arra is, hogy egyikünk se legyen éhes, szomjas, fáradt – ezek mind befolyásolják a hangulatunkat, feszültebbek, idegesebbek lehetünk ezektől, ami nem használ egy vitás téma megbeszélése esetén, sőt!
A vita során ne általánosítsunk, maradjunk mindig a konkrét témánál. Ne mondjunk olyasmit, hogy „mindig” vagy hogy „soha”, koncentráljunk az aktuális problémára. Hallgassuk meg egymást, fogadjuk el a másik nézőpontját, véleményét, ne erőltessük rá a miénket. Legyünk őszinték, ne vádaskodjunk, ne ítélkezzünk. Inkább beszéljünk a saját érzéseinkről.
Ne kritizáljunk, de azért azt sem kell hangoztatnunk, hoyg a másiknak van igaza. Próbáljuk megérteni a partnerünket. Tudatosítsuk magunkban, hogy nem az a fontos, hogy mi győzzünk, hanem az, hogy egyetértéssel, kompromisszummal tudjuk lezárni a vitát.
Forrás: ridikul.hu