Az antioxidánsok a sejtek öregedését, károsodását okozó oxidatív stressz csökkentésében segítenek, a zöldségek, a gyümölcsök és a magvak gazdagok benne. Az oxidatív stressz egyebek mellett a daganatos elváltozások és a szívbetegségek kockázatát is megnövelheti. Az egész szőlőszem ugyanakkor több rezveratrolt tartalmaz, mint a vörösbor, és az alkohol sosem lesz egészségesebb, mint a nyers zöldségek és gyümölcsök. Amennyiben viszonyt az egyes alkoholtípusok között kell választani, a vörösbor többnyire jobb opciónak számít. De vajon mit szól mindehhez a fürdőszobai mérleg?
Hogyan befolyásolja a vörösbor a fogyást?
Az erjesztett vörös szőlőből készült ital tele van antioxidánsokkal, de tele lehet kalóriával és cukorral is. Ha tehát valaki fogyni próbál, érdemes elgondolkodnia azon, hogy a vörösbor segíthet-e, vagy épp csak akadályozná.
Másfél deciliter vörösbor átlagosan a következőket tartalmazza:
- Kalória: 125 kcal
- Szénhidrát: 4 gramm
- Cukor: 1 gramm
- Alkohol: 16 gramm
Ne feledd ugyanakkor, hogy sokféle vörösbor létezik, amelyek mindegyike eltérő mennyiségű alkoholt és cukrot tartalmaz, ami befolyásolja a teljes kalóriamennyiséget.
A vörösbor és a súlyunk
Számos tanulmány vizsgálta már az alkoholtartalmú italok és a testsúly közötti kapcsolatot.
AMI A SÚLYSZABÁLYOZÁST ILLETI, ÚGY TŰNIK, HOGY A VÖRÖSBOR IVÁSÁNAK ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI EGYARÁNT VANNAK.
A benne levő antioxidánsok pozitív hatásán túlmenően a mérsékelt borfogyasztás segíthet a túlsúly elleni védekezésben – ezt egyes kutatások igazolták, de mások nem bukkantak hasonló előnyökre, sőt. Egyes állatkísérletek kimutatták, hogy a vörösbor fogyasztása csökkenti a testsúlyt és a testzsírszintet, mások viszont ennek az ellenkezőjét tapasztalták.
Egy 29 elhízott emberen végzett tanulmány mindezek felett megállapította, hogy a vörösbor antioxidánsai nem befolyásolják a vércukorszint szabályozását.
Más humán tanulmányok azonban megjegyezték, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás javíthatja a vércukorszint szabályozását – potenciálisan megkönnyítve a súlykezelést. Mindezek arra utalnak, hogy további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljesen megértsük a vörösbor súlykontrollra gyakorolt hatását.
Hátrányok
A túlzott alkoholfogyasztás ugyanakkor összefüggésben áll a súlygyarapodással – különösen a férfiaknál.
AZ ALKOHOL GRAMMONKÉNT TÖBB KALÓRIÁT TARTALMAZ, MINT A SZÉNHIDRÁT ÉS A FEHÉRJE, ÉS SOK ALKOHOLOS ITAL – PÉLDÁUL A SÖR, A BOR ÉS A VEGYES ITALOK – SZINTÉN CUKORRAL VAN TELE.
Emiatt könnyebb lehet több napi kalóriát fogyasztani alkoholfogyasztással, mint amennyit az ember szándékozik. Az alkohol túlzott fogyasztása inzulinrezisztenciához és vércukorszint-szabályozási problémákhoz vezethet, ami a súlygyarapodás és a 2-es típusú cukorbetegség előfutára lehet.
Fogyni akarok – a vörösbor kizárva?
Szerencsére nem kell teljesen elkerülnöd a vörösbort, ha fogyni akarsz, csak néhány szabályt be kell tartanod.
- Ragaszkodj egy adaghoz. Három után talán már számolni sem fogod, így a legjobb, ha megelégszel egy pohárral a vacsora mellé.
- Kövesd nyomon a kalóriabevitelt. Ha fenntartod a kalóriadeficitet, akkor tovább fogysz majd, a napi 1-2 pohár ellenére.
- Kerüld az édes borokat. Ezek nagyobb valószínűséggel tartalmaznak több cukrot és kalóriát poharanként.
Ha mindeközben azt veszed észre, hogy fogyásod lelassul, és semmi sem változott, kivéve a vörösborfogyasztás mennyiségét vagy gyakoriságát, próbáld meg csökkenteni a mennyiséget, hátha ez segít.