Az első benyomás
Ez a két kérdés a következő: 1. Megbízhatok az illetőben? 2. Képes vagyok tisztelni őt?
A szakértő igen régóta, 15 éve foglalkozik az első benyomás kérdésével, egyik, a témáról szóló könyvét magyarul is olvashatjuk: Jelenlét – Így beszél a tested címmel. Ebben is kifejti a fent említett két kérdést, illetve azt a tévhitet, miszerint az első találkozásnál a tárgyi tudás és a kisugárzott melegség alapján ítéljük meg egymást. Az evolúció szempontjából sokkal egyszerűbb a kérdés: amikor felmérünk valakit, azt keressük, meg fog-e támadni – ha nem, akkor megbízhatónak minősítjük, és máris szimpatikusabbnak látjuk. Cuddy szerint ezért lesznek azok nagyon sikeresek, akik megnyerőek, megbízható hatást keltenek, és ezért maradhatnak le azok, akiknek tárgyi tudása, felkészültsége ugyan magasabb szintű, de nem tudnak zsigerből bizalomgerjesztőek és tiszteletre méltók lenni.
Így ítélünk az arc láttán
Egy másik pszichológiaprofesszor – ezúttal a Princeton Egyetemről – is az első benyomás témakörét vizsgálta, ám ő az arcokra adott reakcióinkkal foglalkozott. Alexander Todorov szerint amikor meglátunk valakit, rögtön eldöntjük, az illető mennyire vonzó, megbízható és hozzáértő, mégpedig – szavak és mélyebb megismerés híján – az arc alapján. Akit vonzónak, szépnek tartunk, arról azt feltételezzük, hogy okos és rátermett is: minél sötétebb valaki bőre (ez arra utaló jel, hogy hímnemű), és minél férfiasabb, annál több tudást tulajdonítunk neki. Akinek szája mosolyra áll, és nőies, illetve gyerekes vonásokkal rendelkezik, azt megbízhatónak tartjuk. Fenyegetve a túlzottan férfias, kemény vonásoktól érezzük magunkat: elég hozzá az összevont szemöldök és a kemény tartású, vékony száj.
Nehéz túltenni magunkat az első benyomáson
Bár nagy eséllyel lehet téves, valamiért mégis hallgatunk az első benyomásunkra, és ha ez negatív, arról az illetőről nagyon nehezen változik meg a véleményünk. Hogy Forgách Józsefet, a University of New South Wales professzorát idézzük: „A negatív információknak aránytalanul nagyobb szerepe van a benyomások meghatározásában, és a negatív benyomások sokkal ellenállóbbak a változtatásokkal szemben, mint a pozitívak.” Vivian Zayas, a Cornell Egyetem pszichológiaprofesszora ugyanebben a témában végzett kutatásokat, és azt találta, hogy az első benyomás, legyen akármilyen rövid és felszínes is, meghatározza későbbi barátságaink, szerelmeink kialakulását is az első fél évben
Mi kell még a szimpátiához?
A megbízhatóságon és az arcberendezésen túl a szimpátia kialakulásához szükség van még hasonlóságra is: azt kedveljük meg könnyen, aki valamiben hasonlít hozzánk. Emellett számít a közelség, nagy eséllyel azokkal építünk ki kapcsolatot, akikkel rendszeresen személyesen találkozunk. A netes kapcsolatoknál nagyon nehéz fénykép és videó segítségével megismerni a másikat, igazán talán nem is lehet. A harmadik mágikus összetevő a reklámipar által oly jól ismert ismétlődés. Minél többet látunk valamit vagy valakit, annál inkább hozzászokunk, és már csak azért is megkedveljük, mert olyan ismerős.
Forrás: ridikul.hu