A karma nem csupán a „megfogható” cselekvésekre érvényes, mint amilyen a kimondott szó vagy a tettek, hanem az olyan láthatatlan energiákra is, mint a gondolatok, a szándék és az érzelmek. A jó szándék és a jó cselekedet jó karmát eredményez a jövőben, míg a rosszakarat és az ártó szándék szenvedést és boldogtalanságot okoz a későbbi életeinkben. Persze ennél jóval bonyolultabb tanításról van szó, egy több évezredes filozófia és vallás vaskos könyveket megtöltő eszmerendszeréről, amelynek mélyebb megértése egész életen át tartó tanulmányozást igényel – ugyanakkor ha nyitottak vagyunk spirituálisan, az alapvetések segíthetnek jobban megérteni jelen életünket és az abban helyet kapó társas kapcsolatok alakulását.
Honnan tudhatjuk, hogy karmikus kapcsolatban vagyunk-e valakivel?
Dr. Charles Richards pszichoterapeuta, a Karmikus kapcsolatok: Láthatatlan sebek gyógítása (Karmic Relationships: Healing Invisible Wounds) című könyv szerzője szerint az alábbi 4 kérdés megválaszolása segíthet ennek felismerésében:
- Érzelmi hullámvasúton érezzük magunkat a kapcsolatban, ijesztő magasságokkal és mélységekkel?
- Többször véget vetettünk már a kapcsolatnak jó okkal, majd újra és újra felélesztettük, holott ugyanazok a hibák jönnek elő minden alkalommal?
- Az egyik fél a kapcsolatban képes mindent félredobni azért, hogy a másiknak segíthessen?
- Mindig erős marad a kötelék köztünk akkor is, ha hosszú ideig nem találkozunk?
Ha bármelyik kérdésre igennel válaszoltunk, könnyen lehet, hogy karmikus kapcsolatban vagyunk azzal a bizonyos személlyel, akire a kérdések közben gondoltunk. Ez az előző életeink és a jelen életünk során keletkezett érzelmi sebek következménye, amelyeket a félelem, a harag, a veszteség, a magány és hasonló negatív érzelmek hoztak létre. Az első lépés tehát minden esetben a felismerés, és ha ez megtörtént, érdemes tudatosan elkezdeni az öngyógyítást, hogy – legalább a következő életünkre – megszabaduljunk ezektől a sebektől. Dr. Richards szerint ebben a következő gyakorlatok segíthetnek:
- Elfogadás: Vizsgáljuk meg közelebbről az olyan mintákat, amelyek időről időre előjönnek a kapcsolatban és problémát okoznak. Minden kapcsolat egy tükör, és nincsenek véletlenek. Nem könnyű, de gyakoroljuk az elfogadást, és higgyünk benne, hogy minden egy magasabb spirituális céllal történik, amely a lelkünk fejlődését szolgálja.
- Megfigyelés: Ismerjük fel az érzelmeinket, majd távolítsuk el magunkat tőlük annyira, hogy tudatosan megfigyelhessük őket bármiféle reakció és ítélkezés nélkül. Ha szükséges, még a kapcsolatot is érdemes szüneteltetni addig, amíg ez a feldolgozási folyamat tart.
- Megbocsátás: A megbocsátás gyakorlása által felszabadíthatjuk magunkat az ártó negatív érzelmek béklyói alól, és elengedhetjük az olyan kötelékeket, amelyek már nem szolgálnak bennünket.
- Elengedés: Senki más nem táplálhatja bennünk a harag, a bűnbánat vagy épp a szégyen érzéseit, csak és kizárólag mi magunk. Vizsgáljuk meg közelebbről, hogy mi is az pontosan, ami kiváltja bennünk ezeket a negatív érzelmeket – vegyük észre azt is, hogy a saját tetteink, gondolataink és reakcióink mennyiben járultak hozzá ehhez a helyzethez. Majd döntsünk – engedjük el azokat a kapcsolatokat, amelyek csak fájdalmat okoznak, és forduljunk azok felé, amelyek pozitív érzésekkel táplálják a lelkünket.
Ez persze egy rendkívül nehéz és hosszú, olykor fájdalmakkal teli folyamat, azonban hinnünk kell benne, hogy a boldogságunkat szolgálja. Mindig emlékezzünk rá, hogy a ma döntései határozzák meg a holnapunk alakulását.
Forrás: ridikul.hu