Így vegyük fel a harcot a passzív-agresszív emberekkel
A konfliktuskezelés minden helyzetben nehéz – pláne akkor, amikor nem is konkrétan kell konfrontálódnunk, hanem olyan emberekkel kerülünk össze, akik passzív-agresszív módon mutatják ki, ha problémáik vannak. Ilyenkor gyakran a hagyományos konfliktuskezelési módszerek nem működnek, hiszen nincs konkrét konfliktus, csak szúrogatások és odaszólogatások – mégis, ezeket az embereket is lehet hatékonyan kezelni úgy, hogy mi jöjjünk ki jobban a helyzetből. Mutatjuk, pontosan hogyan!
Általában pontosan azok az emberek passzív-agresszívek, akik kerülik a konfliktusokat, és nem szeretnek konfrontálódni. Mesterien manipulálnak, és a felszínen kedvesnek tűnhetnek, de tetteikkel mást mondanak, mint a szavaikkal. Folyamatos odaszúrogatásaik és beszólogatásaik megkeseríthetik az életünket, ezért érdemes megtanulnunk, hogyan kezeljük őket.
Fotó: iStock.com/millann
Vegyük észre, ha passzív-agresszív emberrel van dolgunk
Már magában ez kihívás lehet, hiszen az ilyen emberek gyakran mesterien álcázzák magukat. Rengeteg formában érkezhet ez a viselkedésfajta, többek között érdemes figyelni az alábbiakra:
- szarkazmus
- halogatás
- alattomos szabotázs
- az értetlenség tettetése
- elkerülés
- késés
- szándékos kirekesztés
- kétes értékű bókok
- a csapatmunka alól való kibújás
- duzzogás
Aki ezek közül több mindent alkalmaz azért, hogy elérje a céljait, nagy valószínűséggel passzív-agresszív legalább egy kis szinten. Az ilyen emberekkel nagyon nehéz bánni, mivel könnyen kiszívják belőlünk az energiát: mást mondanak, mint amit értenek és tesznek, ezért folyton találgatnunk kell, tulajdonképpen mi is történik velük. De védekezhetünk ellenük, csak fogadjuk meg az alábbi tippeket!
Jöjjünk rá, mi okozza a passzív-agresszív viselkedést
Sajnos nem ússzuk meg, kénytelenek leszünk a passzív-agresszív személyiség mélyére ásni, és rájönni, hogy valaki miért viselkedik úgy, ahogy. Talán félti az állását, nem érzi úgy, hogy őszinte lehet egy kapcsolatban, vagy túlhajszolt, és képtelen nemet mondani. Senki nem passzív-agresszív magától, van egy kiváltó ok, ami ilyenné teszi őket. Ha tudjuk, mi ez, sokkal könnyebben tudjuk megoldani a konfliktust az illetővel.
Maradjunk nyugodtak
Ha konfliktushelyzetbe kerülünk egy ilyen emberrel, maradjunk nyugodtak, és gondoljunk arra, hogy mi lehet a reakció oka, miért kapjuk ezt a passzív-agresszív viselkedést, ahelyett hogy normális konfliktuskezelést alkalmaznának. Így könnyebb lesz megőriznünk a hidegvérünket, hiszen tudjuk, hogy más bújik meg a felszín alatt, mint amire elsőre gondolnánk.
Fotó: iStock.com/Constantinis
Próbáljuk megértetni a másikkal, hogy nem ez a fő probléma
Ha már tudjuk, hogy mi a valódi baja az illetőnek, ne titkoljuk – értessük meg vele, hogy értjük, mi a gond, és inkább ezt próbáljuk megoldani, mint a felszínes konfliktust. Persze az nem megoldás, ha lerohanjuk, és kényszerítjük, hogy megbeszéljük a problémáit, de érdemes megjegyezni, hogy tudjuk, mi a baj valójában.
Jöjjünk rá, hogy ez róluk szól, és nem rólunk
Fontos felismernünk, hogy nagy valószínűséggel mi nem csinálunk semmi rosszat, és az, hogy rajtunk csattan az ostor, inkább csak annak köszönhető, hogy mi vagyunk éppen ott, amikor a passzív-agresszív személyiségre rájön az ötperc. Ne hibáztassuk magunkat, inkább próbáljuk megérteni ismét, mi lehet a probléma háttere.
Távolítsuk el magunkat a szituációtól – és a személytől is
Hosszú távon egy ilyen emberrel együtt dolgozni vagy együtt élni sokkal rosszabb, a helyzet nehezen javul, ha maga a passzív-agresszív személyiség nem akar ellene tenni valamit. Így mi mást nem tehetünk, mint óvatosan eltávolítjuk magunkat az egyenletből, és nem hagyjuk, hogy beszippantson minket magával a negatív hozzáállás. A legfontosabb az, hogy minket ne húzzon le arra a szintre, amin ő van!
Forrás: ridikul.hu