De nézzük, mi lehet az oka a féltékenységnek.
Alapvetően az önbizalom, egészen pontosan annak hiánya lehet az elsődleges oka a féltékenykedésnek. Ha nem bízunk önmagunkban, ha a mellettünk lévő emberhez képest alacsonyabb rendűnek érezzük magunkat, akkor előbb-utóbb előkúszik a zöld szemű szörny.
Mert ahogy mi látjuk, (alul)értékeljük magunkat, úgy hisszük, pont olyannak lát minket a másik, és hogy is lehetne egy ennyire értéktelen kis senkit szeretni, amellett kitartani, akik vagyunk.
Eszünkbe se jut, hogy a párunk egészen másmilyennek lát minket, mint amilyen kép él önmagunkról a lelkünkben. Eszünkbe se jut, hogy vajon mit keres (alapvetően) mellettünk. A párunk meg nem érti, miért gyötörjük napról napra önmagunkat becsmérlő megjegyzésekkel, illetve miért gyötörjük őt féltékeny kirohanásokkal. Hiszen ő szépnek, kedvesnek, szerethetőnek lát minket, pont azért él velünk, és nem mással.
Teljes bizalomvesztés
Természetesen lehet a féltékenységnek valós oka is: a párunk már lépett félre, esetleg rajtakaptuk azon, hogy másra kacsingat. A kacsingatás is okozhat olyan jellegű bizonytalanságot és bizalomvesztést, amely után minden apró jel gyanússá válik. Legyen az néhány perces „késés”, egy fel nem vett telefon, egy visszahívás elmulasztása. Egy rossz fejtartás, egy másik nőre vetett (szerintünk) túl hosszú pillantás vagy egy túl bizalmas hangszín, amit nem felénk használ szívünk választottja.
Lehet gyanús egy késő éjjeli hívás vagy SMS. Lehet gyanús, ahogy reagál az SMS-re. Ha megnézi, azért, ha nem nézi meg, azért. Ha megnézi, de takargatja, azért. Egyáltalán minden lehet gyanús, ahogy viselkedik a másik. Akkor is lehet gyanús, ha a világ legártatlanabb embere – valaha megcsalt, de sose tenne többé olyat, a kacsingatás csak ostobaság volt, illetve minket szeret tűzön-vízen át, csak éppen önértékelési bajaink miatt ezt nem látjuk be.
Ha nagy a baj: szakember
Higgyük el, hogy szakemberhez fordulni sose késő, és nem is ciki. A legtöbb önértékelési probléma mögött mélyre temetett sérülések húzódnak. Sebek, amelyek sose gyógyultak be igazán, és a párkapcsolattól függetlenül is érdemes rendbetenni a lelkünket. Ha meg a párkapcsolaton mint egy érzékeny szűrőn fennakadnak ezek a bajok, akkor meg nem is szabad tovább halogatni a szakember irányította belső munkát, mert egymás után, szép sorban fogjuk kivégezni a párkapcsolatainkat. Lehet olyan párunk, aki tovább bírja, lesz olyan, aki pár hónap után kiszúrja a defektet és megszabadul tőlünk, de ha nem kérünk segítséget, kicsi az esély a kiegyensúlyozott, a valódi örömök megéléséhez terepet biztosító boldog párkapcsolatra.
Amikor azonban valós ok van a háttérben, akkor segíthetnek a következő tanácsok:
- Tisztázzuk önmagunkban, hogy a csalás után is képesek vagyunk-e a párunkkal folytatni. Amennyiben a a válasz igen, akkor az legyen egy nagyon komoly igen, mert azzal bizalmat szavazunk.
- Ha megadtuk a bizalmat, akkor ne akarjuk kontrollálni az idejét, a mozgásterét.
- Ne emlegessük úton-útfélen a bűneit.
- Szervezzünk minél több közös programot – töltsünk minőségi időt egymás társaságában.
- Randizzunk vele – de kerüljük a spontán dolgokat (pl. ne menjünk elé a munkahelyére, mert ellenőrzésnek fogja érezni, holott csak meg akartuk lepni).
- Párkapcsolati dátumainkat ne írjuk át, ne legyen egy előtte-utána időszámítás. Megbotlott, megbocsátottunk, menjen az élet tovább.
- Vegyünk részt olyan programokon, amelyek közelebb hoznak egymáshoz. Legyünk kíváncsiak a hobbijára, de ne üljünk a másik nyakán.
- Szeressük szívből.
Forrás: ridikul.hu