Talán te is egyetértesz, hogy gyerekként még nyitottabbak vagyunk a világra, és gyorsabban barátkozunk. Oviban még elég, ha Panni vagy Zsanett neked adja a fél sütijét uzsonnánál, vagy a suliban a melletted ülő Adri súg, amikor felszólít a tanítónéni. De persze könnyedén barátság szövődhet mindazokkal, akikkel ugyanazt szeretitek játszani szünetben, akivel ugyanabba a napközis csoportba vagy ugyanarra a szakkörre jártok.
De persze az is igaz, hogy az idő múlásával a legtöbben változunk, és a gyerekkori barátságok átalakulnak, elhalványodnak vagy akár meg is szakadnak, mire felnövünk. Egyetemen már szinte biztosan másokkal barátkoztál, mint alsós általános iskolásként, ugye?
Nos, az egyetem után már nincsenek osztályok, csoportok, nem csak azokkal beszélgetünk, akik mellettünk ülnek az órákon. Ezért sem ritka, hogy valaki idősebb vagy inkább a nála fiatalabb korosztályból talál inkább barátokat – itt írtunk arról, hogy ez egyébként miért is lehet nagyon pozitív dolog. Mások viszont azt tapasztalják, hogy felnőttként barátkozni egyáltalán nem könnyű.
Miért olyan nehéz?
Közhely, de igaz: a barátságot ápolni kell, időre és energiára van szükség mindkét fél részéről ahhoz, hogy virágba boruljon, akár egy becses növény.
A legtöbben viszont „el vagyunk havazva” a család, a gyerekek körüli teendők, a hivatásunk, és a már meglévő egyéb dolgaink tengerében, így a barátságok építésére és fenntartására kevés időnk jut. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbben kevesebbet tudunk eljárni sportolni, szórakozni… és nincs is annyira igényünk a nagy társasági életre, mint anno huszonévesen.
Akkor mégis hogyan barátkozhatunk?
Próbáld elengedni azt a gondolatot, hogy felnőttként már nem megy olyan könnyen ez a barátkozósdi. Ehelyett inkább légy megközelíthető, mosolyogj, és ne rejtsd véka alá, ha valami érdekel. A közös érdeklődésű emberek vonzzák egymást, így közelebb kerülhettek egymáshoz a szimpatikus kolléganőddel, a mosolygós edzőtársaddal vagy azzal a kedves anyukával az oviból, akivel mindig egyszerre mentek a gyerekekért.
Ne félj elkezdeni beszélgetni – innen már csak egy ugrás lehet egy kávézás vagy egy közös ebéd. Ha pedig ezt megismétlitek néhány alkalommal, az már a tudósok szerint is egy barátság kezdete lehet!
Ha pedig többet tudsz találkozni azokkal a barátokkal, akikkel egyébként is rendszeresen szerveztek kisebb összejöveteleket, akkor egyszerűen légy nyitott. Egy társaságban jó eséllyel találkozhatsz számodra érdekes új arcokkal, akikkel félig-meddig már ismerősként kezdhetsz el beszélgetni. A közös ismerős már adott, és ha akadnak közös témák is, ki tudja, még akár barátság is lehet a dologból! Csak légy laza, kedves, add magad, a többit pedig majd az események alakulása eldönti.
Forrás: ridikul.hu