A jó hír az, hogy nem csupán a teljes elkerülés segíthet megőrizni jókedvünket és nyugalmunkat. Léteznek olyan intelligens és egészséges módszerek, amelyek segítenek nem megfertőződni a másik negativitásától, és amelyek hagyják őt a saját levében megfőni. Persze természetes vágyunk, hogy távol tartsuk magunkat a minden örömet magukba nyelő fekete lyukakként viselkedő emberektől, akik feszültséget teremtenek maguk körül, elbizonytalanítanak, elfárasztanak minket. A negatív emberek frusztráltak és elégedetlenek, mindig keresnek valakit, akin kitölthetik mérgüket. Ugyanakkor ők is emberek, akik valami nagyon is emberi ok miatt lettek olyanok, amilyenek. Ha úgy bánunk velük, ahogy ők másokkal, csak hozzájuk fogunk hasonlítani, ami nem túl jó célkitűzés. Ráadásul ha támadunk, ha védekezünk, ha azt látják, hogy célt értek, akkor nem fognak békén hagyni minket. Nekünk pedig nem az a célunk, hogy legyőzzük, hanem hogy elkerüljük őket, illetve azt a negatív hatást, amit okoznak.
Ne vegyük magunkra
Persze mondani mindig könnyebb, mint valóban nem a lelkünkre venni a negatív ember esetleges szidalmait, vádjait. De akkor sem rólunk szól, a viselkedése az ő állapotát tükrözi, és ha nem nekünk önti ki, ami a lelkét nyomja, akkor ugyanazzal a motivációval, szöveggel továbbmegy egy másik emberhez. Neki teljesen mindegy, ki az áldozat, csak legyen.
Ne racionalizáljuk a viselkedésüket
Sokan nem szeretjük a konfliktusokat, és elkerüljük őket, ha csak tehetjük. Akár annak árán is, hogy megpróbáljuk megérteni a negatív ember viselkedését, azon agyalunk, mitől lehet ilyen, hogy változtathatnánk meg. Teljesen értelmetlenül töltjük ezzel az időnket. A negatív ember nem akarja, hogy analizálják. Viselkedésén sem változtat önjelölt diagnózisunk, a kéretlen tanácsok pedig egyenesen felbőszítik.
Hallassuk a hangunkat
A legtöbb negatív ember nincs tudatában annak, milyen hatással van a környezetére. Nem tudatosan ártanak, ők így élik a mindennapjaikat. Nekünk kell elmondanunk, visszajeleznünk nekik, hogy jelenlegi viselkedésük számunkra nem elfogadható.
Ha kell, fizikailag is teremtsünk távolságot
Sokáig hallgatni a negatív embert testileg és lelkileg is fárasztó, frusztráló. Kérjük meg a főnököt, hogy a negatív embert ne mellénk ültesse az irodában, üljünk odébb a metrón, álljunk fel nyugodtan a családi asztaltól, mert nem vagyunk kötelesek meghallgatni sokadszor előadott negatív futamait.
Mosolyogjunk
Először is azért, mert nem hagyjuk, hogy elvegyék a belső boldogságunkat. Másodszor pedig azért, mert ezzel eltávolíthatjuk magunktól a negatív embert – nem talál befogadóra –, de közben talán elérjük, hogy megkérdőjelezze saját mozgatórugóit, viselkedését.
Viselkedjünk éretten
Bár jogosnak tűnik a kiborulásunk, ha mi is impulzívak és támadóak leszünk, ha a negatív ember környezetében vagyunk, azzal semmit sem érünk el.
Forrás: ridikul.hu
Ne ítélkezzünk
Könnyű az adott frusztráló embert főgonosznak kikiáltani, de nem tudjuk, milyen magánéleti, gyerekkori vagy munkahelyi problémák, betegségek húzódnak a háttérben, amiktől ilyenné vált. Ahogy fent említettük, nem kell túlelemezni a helyzetet, de az ítélkezés, gonoszkodás sem megoldás.
Irányítsuk azt, amit képesek vagyunk irányítani
A másik embert nem tudjuk megváltoztatni, nem is szabad ilyen irányú törekvésekkel beleszólnunk az életébe. Saját környezetünk, gondolkodásunk legyen pozitív, s ha ezt sikerül megtartanunk, az megvéd a negatív energiáktól, és pozitívan befolyásol mindenkit.