A kapcsolatok az idő előrehaladtával változnak, és még a legstabilabb házasság is kerülhet válságba. Ha azonban a következő tényezők megvannak, jó esélyünk van rá, hogy kitartunk egymás mellett.
Társakként szeretjük egymást
A kutatók szerint a szerelemnek két fő típusa van. Az egyik a szenvedélyes vagy romantikus szerelem, amely a kapcsolat elején jellemző. Ez erőteljes lelki és fizikai vonzalommal és heves érzésekkel jár. Ez a hevesség azonban idővel, általában két év alatt, elmúlik, és sok pár ekkor szakít is. A szakértők ezért azt tanácsolják, hogy várjuk ki ezt az időszakot, és hogy ha ezután is együtt maradunk, akkor a kapcsolatra jó eséllyel lehet építeni. A szenvedélyes szerelem helyét ekkor többnyire átveszi egy mélyebb szeretet, és a kapcsolat egy stabilabb, de kevésbé izgalmas fázsba lép. A kutatások szerint a hosszú távú partnerek egymás jó barátai is: élvezik egymás társaságát, érzelmi támaszt kapnak egymástól, sok közös vonásuk van, és élvezik a közös tevékenységeket.
Ébren tudjuk tartani a lángot
Azonban ebben a szakaszban sem érdemes megfeledkeznünk a romantikáról, noha kicsit több erőfeszítésbe kerülhet, hogy ismét fellángoljon a szikra. Elkerülhetjük, hogy a kapcsolatunk ellaposodjon, hogy ha új, izgalmas közös tevékenységekbe fogunk. Kipróbálhatjuk például a táncot vagy egy új sportot, mert a termelőd adrenalin hozzájárul az érzések intenzívebbé válásához, emellett talán a párunkat is új oldaláról ismerhetjük meg.
Kölcsönös elhivatottság
A hosszú távú kapcsolatokban nem spórolhatjuk meg az érzelmi munkát sem, és az is előfordulhat, hogy a válságokban úgy érezzük, pusztán elhatározásból tartunk ki a másik mellett. Ha azonban mindkettőnk számára prioritást élvez a házasság, és hiszünk abban, hogy érdemes tenni érte, ha mindketten együtt szeretnénk maradni, akkor jó kiindulási alapunk van rá, hogy meg tudjuk oldani a problémákat. Ennek részeként érdemes megbeszélnünk, hogy melyikünknek milyen igényei vannak, és hogyan tehetünk egymás kedvére kisebb-nagyobb figyelmességekkel.
Forrás: ridikul.hu