Tartsunk szünetet
Kérjük meg a párunkat, hogy egy rövid időt töltsünk külön, egymás nélkül. Ez lehet öt perc, de akár öt óra is – a lényeg, hogy lenyugodjunk, átgondoljuk a dolgokat a szünet ideje alatt és higgadtan tudjunk beszélgetni a veszekedés helyett.
Vegyük könnyedén
Nem kell minden dolgot komolyan venni, sőt, talán éppen nagyon kevés dolog van, amit valóban komolyan kell venni. Legyünk könnyedebbek, üssük el a témát egy viccel, engedjük el ahelyett, hogy görcsösen vitatkoznánk miatta.
Maradjunk a jelenben
Ha elkerülhetetlen a vita, maradjunk a témánál – ne hozzunk fel régi sérelmeket, ne utaljunk előző problémákra, előző veszekedésekre. Ha felhozzuk a régi problémákat, könnyen elmérgesedhet a helyzet.
Maradjon kettőnk között
Ne kérjük ki a barátunk vagy egy családtagunk véleményét, ne vonjunk bele mást. A veszekedés maradjon kettőnk között, ne panaszkodjunk a párunkról másoknak.
Beszélgessünk a vita helyett
Amikor úgy érezzük, hogy a beszélgetés átválthat vitába, álljunk meg, vegyünk egy mély levegőt és őrizzük meg a higgadtságunkat – maradjunk a nyugodt hangnemnél és beszélgessünk tovább ahelyett, hogy belemennénk a veszekedésbe.
Kerüljük ezt a két szót: mindig és soha
Helyettük inkább maradjunk a jelenben és mondjuk azt a párunknak, hogy ő most mit csinált. Ne általánosítsunk, mert az valószínűleg nem igaz, hogy ő soha nem megy boltba vagy soha nem hallgat meg bennünket, vagy mindig ezt vagy azt csinálja. Ezek a szavakkal csak olajat öntünk a tűzre.
Beszéljünk magunkról
Az általánosítás elkerülése mellett mondjuk azt a párunknak, hogy mit érzünk. Például hogy nekünk most milyen rosszulesik, hogy ő nem ért meg bennünket. Hogy elszomorít bennünket az ő figyelmetlensége vagy megbánt azzal, amit mond. Ha a saját érzéseinkről beszélünk, könnyebben együtt tud érezni velünk.
Ne emeljük fel a hangunkat
Próbáljunk meg nyugodtak maradni és ezt a hanghordozásunkban is éreztessük a másikkal. Ne emeljük fel a hangunkat.
Forrás: ridikul.hu