Igaz történet: megcsalt, a barátnőmmel is összefeküdt, mégis rendes ember
Szerettem volna elválni, nem cirkuszolni a gyerekek előtt, de ő nem akart. Majdnem öt évig csatáztunk némán.
Gyerekkoromban vashiányos, vézna kislány voltam. Úgy éreztem, anyám nem tart jónak semmire. Két évvel fiatalabb öcsémet ajnározta. Béluska volt mindig az okosabb és ügyesebb. A férfi, aki majd viszi valamire, aki majd segíteni fogja őt, ha megöregszik. Nekem meg csak annyi a dolgom, hogy egy jó férjet fogjak magamnak.
– Szerencsére elég szép lány vagy, csinos pofikával, karcsú derékkal majd még válogathatsz is a kérők között – mondogatta. – Nem kell, hogy még okos is légy. Sőt! Jobb így. A férfiak nem szeretik a túl okos, túl független, karrierista nőket. Légy mindig szerény, bízd magad az uradra és ne jár külön utakon soha. – Adta a jobbnál jobb tanácsokat anyám. Ha rajta múlik, még ma is vergődök egy rossz kapcsolatban, és soha nem tanulok meg a saját utamon járni.
Anyám jó partinak látta leendő férjemet
Anyámnak nagy szerepe volt abban, hogy túlságosan korán, huszonegy évesen férjhez mentem egy frissen végzett vegyészmérnök fiúhoz, akivel Veszprémbe költöztünk. Jó parti, mondta anyám, légy hálás érte a sorsnak. Ezzel az én nevelésem be is fejeződött. Levette a kezét rólam, és tulajdonképpen megszűntem létezni a számára.
26 éves voltam, amikor a kisfiam, Janika, és 29, amikor a lányom Etuska megszületett. Nem voltam éppen boldogtalan, de sok örömet sem találtam a házasságban. Elvégeztem a dolgom, főztem, mostam, takarítottam, ahogyan anyám belém nevelte a jó feleség kötelességeit. Hetente kétszer kedvére tettem az uramnak, és úgy csináltam, mintha nekem is jó volna. Pedig, dehogy volt jó. Örültem, hogy túl vagyunk ezen is, és a férjem most néhány napig békén hagy.
A lányommal már úgy voltam terhes, hogy a férjem közben Pesten kapott állást, vett ki albérletet. Két évre rá, mikor sikerült a veszprémi lakást eladnunk, mi is feljöttünk hozzá. Budapest ijesztően nagy és ismeretlen volt, bármit akartam intézni Józsira szorultam, őt kérdeztem, ha bárhová mennem kellett, hogyan kell eljutni oda, mi, hogyan működik.
Ez bizonyára nagyon terhes volt neki. Hogy ezért-e, vagy másért, nem tudom, de éppen a harmincadik születésnapomon tudtam meg, hogy van valakije. Nincs arra szó, mennyire kiborultam. Folyton sírtam és csak fogytam-fogytam.
A férjemmel azonban semmit sem lehetett megbeszélni. Egyszerűen kijelentette, hogy én nem vagyok hibás, mindenért ő a felelős, ez az ő bűne. Nem volt hangos veszekedés, vita, de meg sem beszéltük a dolgokat. Szerettem volna elválni, nem cirkuszolni a gyerekek előtt, de ő nem akart.
Majdnem öt évig csatáztunk némán
Nem egyezett bele a válásba, bizonygatta, hogy nem akar minket elhagyni, csak hát közben
hárman voltunk a házasságban
… Azt mondtam, ha nem teszünk pontot a végére, akkor én rámegyek. Végül is közös megegyezéssel adtuk be a válópert, a gyerekeket a bíróság nekem ítélte. A lakásban mi maradtunk, de a kétszobás lakás tulajdonjogilag fele-fele alapon most is közös.
A válás mindkét gyerekemet megviselte. Ha tudom előre, hogy mennyire nehezen fogják túltenni magukat, talán el sem válok. A lányom sokáig nem vett tudomást az apjáról, ki sem jött a szobából, amikor megérkezett. Így mutatta ki a neheztelését. Az óvodában egész nap csak ült egy kis kanapén, sírt és a körmeit tépkedve.
Azt hitte szegény, hogyha ez egyszer megtörténhet, megtörténhet másodszor is, és anyu is otthagyhatja... Janikám egyre csak azt kérdezte, miért ment el apa tőlünk? Hogyan válaszolhattam volna erre, amikor én se tudtam. Ki-kijártam a Szabadság-hídra, foglalkoztatott a gondolat, hogy a Dunába ugrom, de soha nem mertem megtenni.
Anyám engem okolt
Szinte semmi segítséget nem kaptam a környezetemtől. Anyám nagyon szerette a volt férjemet, és kimondatlanul engem hibáztatott a történtekért. Illetve dehogy is Józsit szerette. Azt a helyzetet inkább, amelyben az ő lánya jó partit csinált és egy szerető férjjel az oldalán boldogan él Pesten. A státuszt szerette.
Egyedül az adott erőt, hogy láttam, a gyerekek, ha nehezen is, de feldolgozzák a történteket. Janikámnak alig volt egy kis hullámzás az iskolai jegyeiben. Fél évig egy-egy hármast is beszedett, de a következő évben már azt sem. Közel kitűnő maradt mindvégig a suliban.
Az utolsó csapás
A kislányom szorongóbb volt, magában próbálta feldolgozni a dolgokat, és változatlanul tépkedte a körmét. Csak édesapja rendszeres látogatásai vigasztalták. Kedd és péntek voltak a napjai, de gyakran jött hétvégén is.
Én addigra már az önkormányzatnál dolgoztam, voltak munkahelyi sikereim, elismerték a munkámat, szeretettek. Ez ugyan anyagi előrelépést alig jelentett, de mégis, kezdett javulni a helyzet.
Kislányom révén új barátnőm lett, aki szinte nálunk lakott. Elmeséltette velem az egész életemet, a házasságomat, végre jól kibeszéltem magam. Volt végre egy bizalmasom. De nem sokáig. Az én barátnőm, akire minden titkomat rábíztam, kikezdett a volt férjemmel. Végül is összejöttek, s bár a viszony nem tartott sokáig, nagy csapás volt. De az utolsó.
Férjként megbukott, de apaként remekel
Most, kellő távolságból visszanézve az életemnek arra szakaszára, be kell ismernem, hogy a volt férjem tulajdonképpen rendes ember. Mindig ideadta a fizetése 40%-át, és ez nem húszezer forint volt, hiszen tehetséges mérnökként gyorsan haladt előre a ranglétrán. Minden nyáron elvitte a gyerekeket Horvátországba, sőt néhány éve, már két hétre fizet ki egy tengerparti szállást, és egy hetet ő van a gyerekekkel, a következőn pedig én.
Nélküle valószínűleg bajban lettem volna. Elég feszes anyagi viszonyok között éltünk, de tőle mindig kérhettem. Jórészt ennek köszönhető, hogy a gyerekeket minden csapás ellenére sikerült normálisan nevelnünk. Jól tanulnak. A fiam nem szereti, ha dicsekszem vele, pedig büszke vagyok rá!
Finoman szóba hoztam, hogy harmadikos gimnazistaként kellene valami fakultációt választania, de nem nagyon erőltettem. Ezért volt meglepetés, amikor pár napra rá az orrom alá dugta a papírt, hogy kémia-matek szakra megy. Tetszik a gondolat, hogy vegyészmérnök akar lenni, mint az apja.
A kislányom most nyolcadikos, és ő is nagyon jól tanul, ügyes. Szeretném, ha két tannyelvű gimnáziumba mehetne. Úgy tűnik, ha nehezen is, de mindegyikünk megúszta a válást. (Egyik ismerősöm gyakorlatilag alkoholista lett hasonló helyzetben.)
A válás óta van egy komoly kapcsolatom
A volt férjem egyedül él, ő egy igazi magányos farkas. Anyám máig sem tudja elviselni, hogy megállok a saját lábamon. Neki is voltak gondjai apuval, de ő nem mert elválni. Azt hitte, ha engem elhagy a férjem, én összeomlok, és nélküle nem vagyok senki.
Szinte haragudott, ha próbáltam magam jól érezni a válás után. Kis nyuszi voltam, mára viszont felnőttem, és oroszlán lettem. Óriásit változtam. Így utólag vallom, a válás végül is jó hatással volt rám.