Igaz történet: A szeretője voltam, ebbe halt bele
Lehet, hogy leszek még szerelmes. Talán férjem is lesz, gyerekeim, házam és kutyám. De egészen biztos vagyok benne, hogy társam csak egy van és volt: Péter. A lelkem jobbik fele. A kedvesem, a barátom, a bátyám, a férjem, a mindenem.
Értsd meg, nem lehetek boldog, ha közben szenved a családom, mondta. És még azt is hozzátette, hogy megérti, ha így nem kell nekem. De hogy tudtam volna elküldeni!? Szerettem, imádtam, rá vártam oly sok éven át.
Harminckét éves voltam, amikor találkoztunk. Ő negyvenkilenc. Öt közös év jutott nekünk a titkok szigetén.
Kutyás a kutyással
Egy parkban ismerkedtünk meg, ahová mind a ketten kutyát sétáltatni jártunk reggelente. Én szólítottam meg, de csak mint kutyás a kutyást, nem mint kacér nő a vonzó férfit. Beszélgetni kezdtünk, körülöttünk éppen csak ébredt a város – mint kiderült, amikor éjszakai ügyeletből jött, még lehozta az ebet, szüksége is volt rá, hogy kiszellőztesse a fejét a kórházi rémtörténetek után. Traumatológus volt, sok borzalmat látott.
A megismerkedésünk után szinte minden nap összefutottunk. Egyre kevésbé a véletlennek köszönhetően. A séták egyre hosszabbra nyúltak, a beszélgetések pedig egyre komolyodtak. Éreztem, hogy ehhez a férfihoz nekem közöm van – vagy közöm volt valamikor, ki tudja mikor, talán az előző életemben.
Nem ő kezdeményezett
Ha véletlenül mégsem találkoztunk, hiányzott. Ha más kutyások is a közelben voltak, azt kívántam, bár mennének el, és hagynának minket kettesben végre. Azt hiszem, hasonlóképpen érzett ő is. De nem kezdeményezte, hogy találkozzunk máshol, máskor, más körülmények között. Egy pár hét után rájöttem, nekem kell randira hívnom.
Egy séta után megkérdeztem tőle, reggelizett-e már, és nincs-e kedve beugrani a közeli presszóba, hogy együtt igyuk meg a nap első feketéjét. Zavarba jött. Hebegett-habogott, de végül igent mondott. Egy ablak melletti asztalhoz telepedtünk le, emlékszem, oldalról ragyogott ránk a nap. A szemembe nézett, és elmondta, hogy
családos ember
Mellbe vágott a hír. Úgy éreztem ki kell mennem a friss levegőre, mert megfulladok. De uralkodtam magamon, és mosolyogni próbáltam. De mondani nem tudtam semmi okosat. Csak néztük egymást, hosszan, és annál is hosszabban. És ott, annál az asztalnál, azt hiszem, eldőlt a sorsunk. Eldőlt, hogy többé nem eresztjük el egymás kezét. Bármi történjék is.
Elvesztünk egymás tekintetében
Megállt az idő, és nem számított semmi. Megtörtént köztünk a csoda. Szirmait bontotta egy csodálatos szerelem. Páratlan, mind a kettőnk életében. Tulajdonképpen már annak sem volt jelentősége, mi lesz a folytatás. Megtaláltuk egymást. Felismertük egymást. Tökéletes pillanat volt, habár fájdalmas is. Mert mind a ketten tudtuk, hogy nem lesz könnyű. Se együtt, se külön.
Péter orvos volt, csodálatos ember, és csodálatos férfi. Imádták a betegei, a családja, és persze én is. Mivel tudtam, nem lehetek mással boldog, elfogadtam a helyzetet, hogy csak ritkán, kevés időre lehet velem a társam. Nem mehettünk együtt nyaralni, nyilvános helyre se nagyon, bujkáltunk. Nem szülhettem gyereket neki, bár nagyon szerettem volna.
Többször mondta hogy hagyjam el
Sokszor szinte kérlelt, hogy hagyjam el, hogy találhassak egy szabad férfit, aki egészen az enyém lehet. Megpróbáltam, nem egyszer, sosem sikerült. Találkozgattam férfiakkal, volt köztük olyan is, aki nagyon tetszett. Vagyis tetszett volna, ha nem Péter a mérce. Elhagytam végül mindet. Csak őt nem tudtam.
Csodálatos volt minden perc, amit vele lehettem, és keserves a többi, amit nélküle kellett megélnem. Az ünnepek magányosan teltek, hiszen ő a gyerekeivel és a feleségével karácsonyozott, de legalább tudtam, a város egy másik pontján ott van, és eszébe jutok biztosan, mert szeret, ez egészen biztos.
Lopott órák jutottak nekem, nekünk. A lakásomon, olykor vidéken elbújva, titkolózva, miközben őt gyötörte a lelkiismerete.
Volt, hogy komisz voltam vele, követelőző, mert haragudtam rá, hogy velem van, és közben rájuk gondol. Pedig tudtam, hogy ha velük van, akkor meg rám gondol. Máskor megértő voltam, kényeztettem, és azt mondtam neki, nem érdekel semmi, csak hogy most itt van velem.
Amikor nem volt velem, őrült magányosnak éreztem magam
Senki sem értette, se a családom, se a barátaim, hogy miért nem lépek tovább. Miért áldozom fel a legszebb éveimet érte. Anyukám sírva könyörgött, hogy menjek férjhez, és szüljek gyereket, mert nagyon meg fogom bánni, hogy lemondtam a családról. Tudtam, hogy bizonyos szempontból igaza van, de tehetetlen voltam, az érzéseim rabja. Az ő rabja.
De nemcsak én szenvedtem. Őt is megviselte a kétlaki élet. A hazugságok hálója, amelyben vergődött. A felesége egy idő után tudomást szerzett rólunk, Péter sok mindenben tehetséges volt, de színészi érzéke nem sok volt. Az asszony sosem csinált jelenetet, azt hiszem, azt a taktikát választotta, hogy inkább hallgat, fenntartja a béke látszatát.
Ismerte a férjét, tudta, hogy maradni fog. Főzte a vasárnapi ebédet, nevelte a gyerekeket, tulajdonképpen csodálom a fegyelmezettségéért. Nem lehetett könnyű megemészteni, hogy a férje szerelmes valaki másba.
Fogalmam sincs miben bíztam, mit reméltem, talán nem is néztem túl egy-egy napon, vagy estén, amikor vártam, mert tudtam, hogy jönni fog, örültem a kis csodáknak, annak, hogy felbukkan időnként, és rám mosolyog, és beszél hozzám, és szerethetem.
Aztán beteg lett
Egyik nap gyengének érezte magát, émelygett, éjjel rosszul lett, és pár nappal később ott volt a papíron a halálos ítélete. A rák pár hét alatt elvitte. Senki sem számított rá, hogy ilyen gyorsan vége lesz. Azt hiszem, feladta. Túl sokat gyötrődött ő is, és elemésztette magát.
Az utolsó napokban már csak telefonon beszéltünk, úgy is búcsúztunk el. Nem látogathattam meg, a családtagok egymást váltották az ágya mellett. Játszották a tökéletes családot.
A temetésre se mentem el, nem akartam felesleges fájdalmat okozni az özvegynek. Csak később kerestem meg a sírját. Nagyon fájt, hogy nem ölelhettem meg utoljára, hogy nem lehettem mellette, amikor elment.
Azt mondják a barátaim, ideje új életet kezdenem. Harmincnyolc éves vagyok, még találhatok férjet magamnak, mondják. Szinte számon kérik rajtam, hogy még mindig gyászolom. Egy év telt el, és szerintük már nem szabadna az emlékeimnek élni. Csakis a jövőnek.
De egyelőre elképzelni sem tudom, hogy mást öleljek. Borzasztóan hiányzik. Várom a jelet, hátha üzen nekem valamiképp, bárhol is legyen most. Mert azt, hogy örökre elveszítettem, elképzelni túl fájdalmas.
Remélem, hogy vár engem valahol, és ott majd együtt lehetünk, és nem kell többé elválnunk, mint itt e földi létben.