Sajnos akadnak olyan fertőzések, amiket a frissen született baba szervezete, immunrendszere nem képes visszaverni, és akár komoly betegség is lehet a dologból. Így történt a mindössze kilencnapos Gunner esetében is, akit agyhártyagyulladással kellett kórházba szállítani. A betegséget édesanyjától kaphatta el, aki csak hordozta a kórt, de ő maga nem betegedett meg tőle. A sok puszitól a kicsi viszont igen, ám hála az orvosoknak a baba végül meggyógyult, és egészségesen hazaengedték. Az édesanya úgy nyilatkozott, innentől kezdve nagyon vigyáz azzal, hogy ne puszilgasson kisbabákat – eddig ugyanis rokonok, barátok babáit is elhalmozta puszikkal.
Látogatótól jött a fertőzés
A fertőzést elkapó babák olykor annyira gyengék még az adott kórokozóval szemben, hogy az angyalok közé emelkednek. Nicole Sifrit kislánya, Mariana egészségesen született, ám valahonnan elkapta a herpeszvírusnak egy olyan, igen ritka fajtáját, ami agyhártyagyulladást okozott, s hiába tettek meg mindent, a baba szervei leálltak, és életét már nem lehetett megmenteni. A szülők egyikénél sem mutatták ki a vírus jelenlétét, ezért a kisded valószínűleg az egyik látogatótól, ismerőstől kaphatta el. Nicole azóta a közösségi oldalán mindenkit arra figyelmeztet, ne puszilgassák az újszülötteket.
Tényleg ennyire kell félnünk?
Mit tehetünk anyaként, vizsgáltassuk ki magunkat minden kórokozóra, mielőtt a világ legtermészetesebb módján összepuszilgatnánk a kisbabánkat? Ne engedjünk be egy téli babához nyárig senkit, még a testvérét sem, aki óvodás, iskolás, és hazahozza a fertőzéseket? Az anyukának nincs joga kivenni a közösségből a nagyot, ám így attól kell félnie, hogy a kisbaba kap el betegségeket. Ugyan természetes védőgátat jelent a kórokozókkal szemben az anyatejes táplálás, és a kis szervezet immunrendszere minden átvészelt fertőzéssel csak erősebb lesz, de azért senki sem vágyik arra, hogy néhány hetes vagy hónapos babájának komoly betegséggel kelljen megküzdenie.
Dr. Tímár Tibor gyerekgyógyász, fül-orr-gégészt kérdeztük arról, miképp védjük észszerűen az újszülöttet.
„Alapszabály, hogy aki beteg, az ne menjen látogatóba kisbabához, ne legyenek kontaktusban. A csecsemők – bár vannak olyan betegségek, amiket épp koruknál fogva nem kaphatnak még el – a legtöbb, szervezetet megbetegítő kórokozótól megfertőződhetnek, és ezek a betegségek nagyobb gondot okozhatnak. Többek között a bárányhimlő is, aminek vírusa akár 2-3 méterről is megfertőzheti, ha egy épp fertőzőképes beteg egy szobában van vele. Ennek ellenére a legtöbb kórokozó közvetlen cseppfertőzéssel, tehát köhögéssel, puszival terjed.
Egészséges ember észszerű körülmények között a legkisebb babát is meglátogathatja, de azért egy újszülöttet jobb, ha nem mindenki ölelget, puszilgat. Aki betegnek érzi magát, az ne menjen a gyerek közelébe, és ez nemcsak felnőttekre, de nagyobb gyerekekre is igaz. Ha a nagyobb testvér nem lázas, nem náthás, nem fáj semmije, jól érzi magát, akkor a családi és a pszichológiai szempont az, hogy a két gyerek legyen egymással kontaktusban. Ha a nagyobb testvér beteg, akkor viszont el kell neki magyarázni, miért nem mehet a baba közelébe, és ha lehet, legyen külön szobában.”
Forrás: ridikul.hu