Hiába keresel párt, már ezer éve szingli vagy? Egy szakértő elárulta, mi ennek az oka!
A JOY legfrissebb számában igazán érdekes témát jártunk körbe szakértői segítséggel. Valószínűleg te is találkoztál már az úgynevezett bumeráng férfiakkal, azaz olyan pasikkal, akik érdeklődnek irántad, lelkesnek tűnnek, majd egy-két randi után felszívódnak. De nem örökre, hiszen pár hét vagy hónap elteltével újra felkeresnek, mintha mi sem történt volna, ám mire beleéled magad, megint nyomuk vész. Arról, hogy mi jár ilyenkor a fejükben, miért viselkednek így, és mit tehetsz, hogy kilépj az ördögi körből, a JOY-Magazin legfrissebb számában olvashatsz:
Andráska Zsófia life, business és párkapcsolati coach nem csak a bumeráng férfiak témakörét járta körbe velünk, de egyúttal arról is mesélt, mi az oka annak, hogy sok fiatal nőnek okoz gondot a párkeresés. Hiába próbálkoznak a randizgatással, egyszerűen úgy tűnhet, sehogy sem jutnak egyről a kettőre, nem kelti fel senki az érdeklődésüket, és fogalmuk sincs, mit csinálnak rosszul. Amikor valaki mégis komolynak bizonyul, különféle módokon szabotálják a kapcsolatot, így viszont állandóan ugyanabba a spirálba kerülnek. És hogy mi lehet ennek viselkedési formának az oka?
A mostani 20 és 30 évesek esetén sokszor tapasztalható, hogy a munka, a karrier, a személyes önmegvalósítás kerül előtérbe. Az egyetem elvégzésére fókuszálnak, ott még vannak szociális kapcsolatok, bulik, aztán elindul a munka, és egyszer csak azt veszik észre, hogy évek óta dolgoznak abban, sikeresek – vagy legalábbis elégedettek –, de nincsenek kapcsolódásaik, nem járnak el nagyon sehova. Kiesnek a körforgásból, nem is nagyon tudják, hol lehetne ismerkedni, hol van a másik nem. A munka miatt, és az ott elért felelős gondolkodás miatt egy kicsit 'koraérettek', a korukbeli fiatalemberek éretlennek tűnnek, akik hozzájuk képest sehol sem tartanak, stb. Ezek a lányok általában küzdenek a saját magukkal szembeni maximalizmussal. A munkát, a feladatokat első helyre sorolják, azokat el kell látni, viszont emiatt nem is nagyon tesznek a magánéletükért. Lány barátok veszik körül őket, akik általában hasonlóan ügyetlenül, vagy mivel az idejük csak ezt engedi, kizárólag az online térben ismerkednek. Egymásnak adnak rossz tanácsokat, és egymás deficitjeit erősítik. Néha elmennek egy-két buliba, és akár össze is ismerkednek rövid távon valakivel, de aztán komoly, elmélyült kapcsolatot mégsem tudnak kialakítani.
A szakértő szerint ezek a lányok általában úgy érzik, hogy szeretnének maguknak egy társat, de ha belemegyünk a témába, hamar kiderül, hogy igazából nem is nagyon férne bele az életükbe egy kapcsolat. Hiszen a munka, esetleg a tanulás áll a fontossági lista élén, és az sem segíti őket, hogy egyre önállóbbak, és ezáltal egyre inkább magukra támaszkodóvá válnak.
Ők figyelnek a külsejükre, igényesek magukkal. Azonban elérhetetlennek tűnnek a férfiak számára, vagy foglaltnak, mindenesetre nem szólítják le őket, nem jellemző, hogy közelednének feléjük. Nekik pedig magas elvárásaik vannak, mivel magukkal szemben is igényesek és maximalisták, ezért a másik nemtől is ezt várják. Ha el is indul valami ismerkedés, könnyen találnak kifogást, valami hibát a másikban, ami miatt le tudják beszélni magukat a fiúról. A szerelemre vágynak, de kérdés, hogy ezt megengedik-e maguknak? A függetlenségüket, a megszokásaikat nehezen adják fel, nem szívesen alkalmazkodnak. A határozottságuk, a munka során szerzett viselkedésmintáik (vezető, döntéshozó, irányító) sem segítik őket abban, hogy könnyen találjanak párt maguknak. A férfiakat megijeszti a határozottságuk. Nehéz őket levenni a lábukról, elég tartózkodóak a randikon, bizonytalan üzeneteket küldenek, nem kezdeményezőek, sőt, nehezen megközelíthetőnek tűnnek. Nem flörtölnek, inkább reálisan, józanul vagy visszahúzódóan vannak jelen a randikon.
Az első lépés ilyenkor, hogy megtaláld az egyensúlyt a magánélet és a munka között. Ha ugyanis túlságosan csak az egyikre koncentrálsz, könnyen abba a helyzetbe kerülhetsz, hogy a másik nem kap elég figyelmet, egyre kisebb rutinod lesz benne, így pedig egyre "kudarcosabb" lesz minden kísérleted. De a szakértő szerint lehet tenni a változásért:
Fontos, hogy megvizsgálják, valóban van-e igényük tartós kapcsolatra, van hely a másiknak is? Ha már úgy érzik, hogy nagyon egyoldalú lett az életük, (a meló tölti ki nagyrészt) és arra jutottak, hogy tényleg szeretnének új kapcsolatot, akkor tegyenek erőfeszítéseket ennek a területnek a fejlesztésére. Tudatosan figyeljenek arra, hogy mit közvetítenek a másik nem felé, mennyire tűnnek elérhetőnek, szabadnak, és mennyire veszik észre a lehetőségeket a kapcsolódásra. A fejekben lévő idealizált partner képét is érdemes górcső alá venni, mert ezek az elvárások gyakran nem a saját tapasztalatokat tartalmaznak, hanem ismerősöktől, innen-onnan összeszedett elvárásokból állnak.
Ilyen például az, ha valaki úgy érzi, neki nagyon fontos, hogy sok szabadságot kapjon a kapcsolatában, és meggyőződése, hogy nem tudna élni úgy, hogy a másik folyamatosan mellette van.
De lehet hogy tudna, csak ezt még nem tapasztalta meg. Az idealizált partner képe viszont nagyon káros, hiszen a másik fél megérzi az elvárást, ami elriasztja őt.
- meséli Andráska Zsófia.