Jhon Bowlby és Mary Ainsworth pszichológusok szerint a kötődési képtelenség mögött a legtöbb esetben a szülő-gyermek kapcsolat minősége áll. Így ha gyermekkorunkban nem alakult ki a szeretetteli, gyengéd kapcsolat a szülővel, elképzelhető, hogy felnőttként nem fogjuk tudni, hogyan tartsunk ki egy szerelmi kapcsolatban.
Biztosan te is találkoztál már a környezetedben kötődés-fóbiás férfival, aki hiába múlt már el 40 éves, mégsem hajlandó megházasodni vagy hosszabb kapcsolatot fenntartani. Bár ezek a típusok ugyanúgy megtalálhatók a nők között is, mégis inkább egyes férfiakra jellemzőek.
Bizonytalanul kötődő: Ők azok, akik rettegnek, hogy sérülnek a kapcsolatban, ezért inkább előbb kilépnek, mielőtt őket hagynák el. Bár alapvetően alkalmasak egy hosszabb kapcsolatra, de mivel a legnagyobb félelmük, hogy megcsalják, őket ezért inkább ők lesznek hűtlenek. Azért is csalfák, mert folyton pozitív visszaigazolásra van szükségük másoktól.
Elkerülő/elutasító: Ez a típus meg sem próbál komoly kapcsolatot létesíteni. Jellemző rá, hogy a barátainak azt szajkózza, hogy neki nincs szüksége senkire, és a függetlensége sokkal fontosabb számára, minthogy alkalmazkodjon. Úgy érzi, ha valakibe igazán beleszeretne, a személyisége fontos részét veszítené el. Az ilyen férfiak ragaszkodnak a megszokásokhoz, és inkább szinglik maradnak, mint hogy kompromisszumot kössenek.
Elkerülő/szorongó: Ez a személyiség annyira szorong a gondolattól, hogy összetörik a szívét, hogy képtelen igazán megnyílni valakinek. Nem is attól fél, hogy véget ér egy kapcsolata, inkább attól, hogy ő a szakítás után is szerelmes marad, míg a másik félnek elmúlnak az érzései. Az ő esetében olyan súlyos a viszonzatlan szerelemtől való félelem, hogy a legelső visszautasítás után örökre nemet mond a szerelemre.
Forrás: ridikul.hu