Felfedjük, hogyan gyógyítsd meg magad 5 lépésben egy nárcisztikus kapcsolat után
A szakértők azt mondják, a nárcisztikus személyiségzavar többnyire egy gyermekkori sérülésre, traumára vezethető vissza, mely elégedetlenséget, sőt, szégyent vált ki az adott emberből. Ám paradox módon ezeket az érzéseket éppen úgy próbálják meg leküzdeni, hogy ellentámadásban lendülnek: arrogánssá válhatnak, a környezetüket a legapróbb hibáik miatt is kritizálhatják és elvárják, hogy csodálják őket.
A nárcizmusuk tönkreteheti a kapcsolataikat, ugyanis a viselkedésük és az attitűdjük mérgező hatással lehet másokra –a rokonaik, barátaik vagy szerelmük mentális egészsége is sérülhet miattuk. A velük való szakítás nem egyszerű, főként azért, mert sokan túl későn veszik észre, hogy toxikus viszonyuk van egy nárcisztikus személlyel. A szakemberek szerint a felépülés is hosszadalmas folyamat az elválás után, melyet öt lépésre bontottak szét.
1. Azonosítsd a problémát!
Rendkívül nehéz belátni egy nárcisztikus kapcsolat mérgező természetét, mivel általában tündérmesébe illően kezdődnek el – ám mindez „csak” illúzió, a „love bombing”-ként emlegetett stratégia része. Ha valaki nárcisztikus személyiségzavarral küzd, képes arra, hogy elhitesse másokkal, ő a tökéletes partner, aki mellett bárki különlegesnek és értékesnek érezheti magát. A társuknak azonban súlyos árat kell fizetni ezért az álomszerű időszakért, mert később manipuláció, hazudozás vagy szeretetmegvonás áldozatává válhatnak. Ilyenkor a legtöbben önmagukat hibáztatják és mindent megtesznek azért, hogy visszakaphassák azt a csodálatos embert, akit korábban „ismertek”. Az erőfeszítéseik viszont hiábavalóak lesznek, emiatt szomorúvá, frusztrálttá válhatnak. Olyan egészségügyi problémák jelentkezhetnek az esetükben, mint a fejfájás, álmatlanság vagy az emésztési zavar. Extrém esetben a reménytelenségérzetük olyan súlyossá fajulhat, hogy akár öngyilkos gondolataik is támadhatnak. Ha hasonló jeleket tapasztalsz magadon, ne keress mentséget a párod, a barátod vagy a családtagod számára. NEM te vagy a bűnös, manipuláltak.
2. Lépj ki a mérgező környezetből!
A gyógyulás titka rendkívül egyszerű, ám a megvalósítása fájdalmas: búcsút kell intened annak, aki mérgező hatással volt rád, különben nem épülhetsz fel az általa okozott problémákból. Minél tovább halogatod a szakítást, annál nehezebben léphetsz ki az adott kapcsolatból – ezzel pedig még több veszélynek kiteszed a fizikai és a mentális egészségedet. Hiába is szeretnéd, ezt a csatát nem nyerheted meg: a győzelem ezúttal éppen a feladásban rejlik.
3. Hozd helyre a károkat!
A nárcisztikus partner miatt elszenvedett bántalmazást a leghatékonyabban egy szakember segítségével lehet feldolgozni: az első és legfontosabb teendőd az, hogy elfogadd, nem okolhatod magadat a történtekért. Ám azt valóban fel kell ismerned, hogy sebezhetővé váltál, emiatt ragadhattál benne egy toxikus kapcsolatban. Éppen ezért mélyre kell ásnod: rá kell jönnöd, mi tett téged védtelenné és miért voltál képtelen arra, hogy elhagyj a bántalmazódat. Megvan a válasz? Akkor bocsáss is meg magadnak ezért és a döntéseidért.
4. Programozd át az agyadat!
A probléma gyökerének felkutatása sajnos még nem jelenti azt, hogy meggyógyultál és készen állsz például egy következő párkapcsolatra. Először is helyre kell állítanod a biztonságérzetedet, a bizalmadat, az önbecslésedet és persze a lelki békédet. A toxikus viszonyokban való létezést a trauma egyik formájaként azonosították: ezért érhető, ha kimerültséget, szomorúságot, szorongást vagy zavartságot tapasztalsz magadon, miután kiléptél belőle. Bármennyire is szeretnénk, ez a lelkiállapot nem múlhat el egy csettintésre, úgyhogy hagyj magadnak időt! Programozd újra az agyadat, hogy ismét jól és biztonságban érezhesd magad a bőrödben. Gyógyítsd meg azokat a sebeket, amelyek sebezhetővé tettek egy ilyen típusú kapcsolatra, húzd meg a határaidat, sajátítsd el a nárcisztikus viselkedés red flagjeit és ismerd fel az értékeidet.
5. Indítsd újra az életedet!
Többé nem az az ember vagy, mint az, aki voltál, amikor benne ragadtál egy mérgező viszonyban. Gondold át, kivé szeretnél válni most? Milyen életre és kapcsolatra vágysz? Nem a korábban megkezdett utadat kell folytatnod, hanem egy új irányba kell elindulnod. Szánj egy kis időt a következő kérdések megválaszolására:
- Miben váltam jobbá azáltal, hogy átéltem ezt a tapasztalatot?
- Milyen életet és kapcsolatot szeretnék a továbbiakban?
- Mi lehetséges most számomra, ami a korábbi sötét időszak megélése nélkül nem lett volna az?
- Mit tanultam?
- Hogyan segíthetek másoknak azzal, amit tanultam?
Forrás: Joy.hu