Ezen veszekszenek leggyakrabban a párok
A házimunka megosztása, szex, a hűtlenség gyanúja – egy párkapcsolatban rengeteg dolog adhat okot vitára, mégis eddig csupán csak elvétve vizsgálták a kérdést. Amerikai pszichológusok igyekeztek a mélyére járni a dolognak, és kideríteni az igazságot. Tanulmányukról a Psychology Today számol be.
Ezek a leggyakoribb problémák
A párkapcsolatok terén jelentős átalakulásnak vagyunk tanúi napjainkban – derül ki a felmérésekből. Egyre kevesebben adják házasságra a fejüket, így egyre nagyobb az aránya az együtt élő, de nem házas pároknak. A válások száma és a hűtlenség gyakorisága egyre emelkedik, míg a gyerekvállalási hajlandóság csökken. Sokan úgy érzik, nem rendelkeznek kellő anyagi biztonsággal a házassághoz, mások nem képesek elkötelezni magukat. Ahhoz, hogy megérthessük, miért mennek tönkre ilyen nagy számban a párkapcsolatok, érdemes megvizsgálni azokat a pszichés, szexuális és egyéb okokat, amelyek a felek közötti konfliktusokhoz vezetnek.
A szakemberek első körben tucatnyi önként jelentkező házaspárt vontak be a kutatásba, és kikérdezték őket arról, hogy milyen problémák okoznak gyakrabban konfliktust a kapcsolatukban. A válaszok alapján 83 konkrét problémára derült fény. Ennek alapján a kutatók felállítottak egy Nézeteltérések Okai a Romantikus Kapcsolatban Skálának elnevezett mérőszámot (Reasons for Disagreements in Romantic Relationships Scale – RDRRS), amelynek segítségével listázták a 30 leggyakoribb, vitára okot adó dolgot, majd ezeket tartalmuk szerint hat nagyobb csoportra osztották:
- A szeretet és/vagy odafigyelés hiánya;
- Féltékenység és hűtlenség;
- Feladatok és felelősség;
- Szex;
- Kontroll és dominancia;
- Pénzügyi kérdések és tervek a jövőre.
Idővel hozzászoknak egymáshoz a párok
A kutatás második fázisába a tudósok 107 heteroszexuális párt vontak be, akik mindannyian kevesebb mint egy éve voltak házasok, életkorban pedig 18-41 év közé estek a vizsgálat kezdetekor. A kutatók kikérdezték őket, mennyire elégedettek a kapcsolatukkal és a szexuális életükkel, felmérték őket az RDRRS segítségével, és megkérdezték tőlük, mennyi az esélye, hogy öt éven belül hűtlenek legyenek a párjukhoz. Három évvel később megismételték a vizsgálatot a résztvevők nagyjából felének közreműködésével.