Ezek a legjobb, vény nélküli szerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint
Az ízületi gyulladás jól kezelhető gyulladásgátló-, fájdalomcsillapító szerekkel. Ezeket javasolja a szakgyógyszerész.
Az oszteoartritisz sokféle módon kezelhető. Fontos, hogy a gyógyszerelést és a dózisokat 2-3 havonta az orvos ellenőrizze, mert a fájdalomintenzitás hosszú távon változhat, jobb-rosszabb periódusok váltják egymást.
Egyszerű fájdalomcsillapítók
A paracetamol jól alkalmazható ízületi fájdalmak kezelésére, enyhe-mérsékelt esetekben. 3-4x2 tabletta a napi maximális dózis. Az optimális terápiás hatás elérésére viszont rendszeresen kell szedni, nem alkalmanként. Az aszpirin rendszeres szedése nem ajánlott, mivel gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat okozhat.
Kombinált fájdalomcsillapítók
Először mindig az egyszerű, tehát nem kombinált fájdalomcsillapítókat kell alkalmazni. Mivel időskorban az ízületi gyulladás gyakoribb, náluk javasolt, hogy az olyan kombinációkat, ahol az egyik szer (pl. kodein) hat a központi idegrendszerre (CNS), lehetőség szerint kerüljük el. Az ő esetükben veszélyes lehet a CNS-re gyakorolt hatás, (mellékhatás), és a székrekedés.
Nemszteroid gyulladásgátlók
Az ízületi gyulladás nem "átlagos" gyulladásos állapot, hanem társulhat hozzá a porc kopásával járó további károsodás. Az ibuprofen, ill. naproxen adása lehet hasznosabb ezekben a kórképekben.
Fontos, hogy ne NSAID készítmény legyen az első fájdalomcsillapító. A várható mellékhatások miatt pl. nem adható gyomorfekély, emésztési zavar, vagy egyéb gyomor-bélrendszeri bántalom fennállásakor. Asztmában, időskorban, vagy súlyos betegségek esetén óvatosan adhatóak, mert ronthatják a vesefunkciót, ill. interakcióba léphetnek más gyógyszerekkel.
Helyi kezelés
A helyileg ható NSAID-ok: gélek, kenőcsök, krémek stb. általában izomfájdalmak esetén alkalmazhatóak, ízületi gyulladásban kevés a bizonyított jótékony hatás.
Mivel a bőrön át felszívódhatnak a keringési rendszerbe – kis mennyiségben – itt is hasonló óvatosság ajánlott, mint fentebb leírtuk.
Bőrvörösség-keltő szerek
Ezek a szerek (kenőcsök, krémek) hatásukban kvázi edzőszereknek tekinthetőek, mert bőrizgató hatásúak, fokozzák a kapilláris keringést és ezáltal javítják a fájdalmas tüneteket is. Alkalmazásuk után mindig mossunk kezet, a készítmény szembe ne kerüljön, vagy a bőr sérült részére, mivel erősebb csípős hatást fejthetnek ki.
Glukózamin
Egyes klinikai vizsgálatok szerint a glukózamint szájon át, napi 3x500 mg-os dózisban kell szedni, csökkenti a fájdalomérzést és segít a porc megóvásában. A glukózamin hatása kb. 4 hét után észlelhető. A glukózamin fontos a glukóz metabolizmusában, és a lehetséges inzulin rezisztencia kialakulásában, diabéteszes betegek először konzultáljanak a kezelőorvossal, hogy kaphatnak-e glukózamint.
Forrás: egeszsegkalauz.com