Korábban is írtunk már arról, hogy az alvás minősége rengeteg dolog függvénye. Az is számít, hol alszunk el, kivel alszunk el, csend van-e körülöttünk, vagy a tévé előtt ér minket az álom, és hogy épp mennyire vagyunk stresszesek. Az egyik legfontosabb tényező, amellyel befolyásolni lehet az alvásunkat, hogy mit és mikor eszünk utoljára, és az is számít, mit iszunk. A krónikus fáradtsághoz hasonlóan a tartós alváshiány sem egészséges, így fontos, hogy ha veled is épp ez történik, megtudd, hogy mi lehet az oka.
Normális, ha időnként enyhe nappali álmosságot érzel, de ha hirtelen vagy gyakran rettentő álmos és fáradt leszel, az aggodalomra adhat okot. Arról nem is beszélve, hogy az állandó fáradtság és kimerültség akadályozhatja a mindennapjainkat, sőt veszélyes is lehet autók vagy egyéb gépek kezelése esetén.
Íme a túlzott nappali álmosság hat legvalószínűbb oka:
1. Alvásadósság
Az alvásadósság vagy alvási deficit az alváshiány felhalmozott hatásait jelöli. A nagy alvásadósság mentális és fizikai kimerüléshez vezethet. Akkor fordul elő, ha az ember nem alszik eleget ahhoz képest, amire szüksége van. Például, ha egy személy, aki általában nyolc órát alszik, hirtelen néhány napban csak hat órát tud pihenni, akkor alvásadósságba kerül.
Ez az tartozás idővel felhalmozódik, és sajnos minél több alvásadósság halmozódik fel, annál álmosabbnak érezheti magát az érintett, és annál tovább tart, hogy visszatérjen az alapállapothoz.
Bár az alváshiány a fenti esetben azért fordulhat elő, mert az élet valamiképpen akadályozta a jó éjszakai pihenést, egészségügyi probléma is állhat a háttérben. Íme néhány olyan egészségügyi állapot, amely meggátolhatja a jó éjszakai alvást:
- Alzheimer-kór
- Rák
- Depresszió
- Fejsérülések
- Értelmi fogyatékosság
- Terhesség
- Skizofrénia
- Stroke
„Az alvásadósság akár egyetlen éjszakai elégtelen alvásból is adódhat, és több napig is eltarthat a felépülés belőle”
– emelte ki a témában Alex Dimitriu, pszichiáter és alvásgyógyászati szakértő, a Menlo Park Psychiatry and Sleep Medicine alapítója.
A túlzott álmosság mellett kognitív károsodásokat is észlelhet az érintett, mint például:
- Probléma a memóriával
- Lassabb gondolkodás
- Rövidebb figyelem
- Ingerlékenység
Ahhoz, hogy valaki felépüljön az alvásadósságból, természetes megfelelő minőségű alvásra van szüksége. Dimitriu azt mondja, mindenkinek gondoskodnia kell arról, hogy legalább hét-nyolc órát aludjon éjszakánként, és ideális esetben minden este és reggel körülbelül ugyanabban az időpontban kell elaludnia és felkelnie.
2. Koffein vagy alkohol fogyasztása
„Fontos, hogy az agy éjszaka átmenjen a megfelelő alvási szakaszokon, és egyes hétköznapi italaink nagyon megzavarhatják ezt a folyamatot” – figyelmeztet Dimitriu.
A szakértő azt mondja, hogy a két leggyakoribb elkövető a koffein és az alkohol:
A koffein miatt hosszabb ideig tart az elalvás, ráadásul kedvenc lattéd is okozhat gyengébb minőségű alvást és rövidebb általános alvási időt. Egy 2013-as tanulmány szerint a koffein hat órával lefekvés előtt több mint egy órával csökkentette a teljes alvásidőt.
Az alkohol fogyasztása is gyengébb minőségű alváshoz vezethet, mert csökkenti a REM-alvás mennyiségét, és hozzájárulhat az álmatlansághoz is. Egy 2018-as tanulmány szerint a mérsékelt alkoholfogyasztás 24%-kal csökkentette az alvás minőségét, a magas alkoholfogyasztás pedig 39,2%-os csökkenést eredményezett.
A megoldás az alkohol- és/vagy koffeinbevitel csökkentése, különösen lefekvés előtt, ami javíthatja az általános alvásminőségét, így csökkenti a nappali álmosságot. Ideális esetben lefekvés előtt hat órával abba kell hagyni a koffein fogyasztását, és négy órával lefekvés előtt az alkoholt.
Igen, a tudomány ezzel most valami olyasmit állít, hogy érdemes a lakodalmat, születésnapot és az esti baráti összejöveteleket inkább délre időzíteni, és délután hazabotorkálni a buliból, ha igazán alvástudatos szeretnél lenni.
3. Gyógyszerek
Dimitriu szerint a különféle gyógyszerek túlzott álmosságot okozhatnak. Ezeket a mellékhatásokat különösen akkor észlelhetjük, amikor először kezdjük el szedni a pirulákat.
Példák az álmosságot okozó gyógyszerekre :
- Allergiás gyógyszerek
- Szorongás elleni gyógyszerek
- Antidepresszánsok
- Antipszichotikumok
- Antikonvulzív szerek
- Gyógyszerek magas vérnyomásra
- Izomrelaxánsok
- Fájdalomcsillapítók
Lehetséges, hogy a szervezetnek csak alkalmazkodnia kell a gyógyszerhez, vagy más napszakban is beveheted. Ne hagyd abba a gyógyszer szedését, inkább konzultálj az orvosoddal arról, hogy más időpontban is beveheted-e.
4. Alvási apnoe
Az alvási apnoe rendkívül gyakori állapot, amely a férfiak körülbelül 25%-át és a nők 10%-át érinti. Emiatt átmenetileg leáll a légzés az éjszaka folyamán, ami alvászavarokhoz és alacsonyabb alvásminőséghez vezet – mondja Meir Kryger, a Yale Medicine tüdőgyógyásza és alvásgyógyászati szakértője.
Az alvási apnoe leggyakoribb tünetei a következők:
- Problémák az alvással
- Ébredés szájszárazsággal
- Reggel fejfájás
- Ingerlékenység
- Gondok a koncentrációval
Az alvási apnoe kockázata akkor a legmagasabb, ha valaki 50 év feletti vagy túlsúlyos.
5. Narkolepszia
„Ha napközben valaki rendkívül fáradt, és akár hirtelen el is alszik, bárhol is van, akkor narkolepsziát tapasztalhat” – mondja Kryger. Az állapot viszonylag ritka, Európában csak minden 2000 emberből egyet érint.
A narkolepszia olyan állapot, amikor az agynak nehézségei vannak az alvás-ébrenlét ciklusának szabályozásában. Kryger szerint olyan tüneteket is tapasztalhatsz, mint például:
- Hallucinációk, különösen elalvás vagy ébredés után.
- Kataplexia, amely az izomtónus hirtelen elvesztése, ami gyengeséghez vagy akár összeeséshez is vezethet, jellemzően erős érzelmek, például harag vagy izgalom esetén.
- Alvásparalízis, amikor átmenetileg nem tud a beteg mozogni vagy beszélni, általában elalvás vagy felébredés körül.
A narkolepszia általában egész életen át tart, de a gyógyszerek segíthetnek megelőzni a súlyos tüneteket, és segíthetik az állapot kezelését.
6. Nyugtalanláb-szindróma
A nyugtalanláb-szindróma fő tünete a szélsőséges kényelmetlenség a lábakban, ami ellenállhatatlan mozgási késztetést okoz. Az érzés a fájdalomtól a bőr zsibbadásának érzéséig terjedhet. Ez a jelenség általában pihenéskor és/vagy éjszaka súlyosbodik, ami az éjszaka közepén történő ébredéskor visszaalvási nehézséghez vezethet. Mivel az alvásod meg lett zavarva, másnap túlzottan fáradtnak érezheted magad.
Ezenkívül gyakori lábrángásokat tapasztalhatsz alvás közben. Az alvás mennyiségének és minőségének csökkenése nappali álmosságot okozhat.
Sok esetben nincs ismert oka a nyugtalanláb-szindrómának, de néha vashiány is okozhatja. Ebben az esetben a vaspótlás segíthet a szindróma kezelésében.
Forrás: divany.hu