A szülők mindent (és bármit) megtennének a gyermekeikért. A kezdetek kezdetétől elkészítjük az ételüket, töröljük az orrukat, etetjük, öltöztetjük, babusgatjuk őket. Hiszen annyira kicsik, hogy képtelenek mindezt megtenni maguktól.
Csakhogy idővel fejlődnek, sokat tanulnak – fejlődnek a készségeik, egyre több mindent meg tudnak csinálni egyedül, vagyis egyre önállóbbakká válnak. Gyakran észre sem vesszük, hogy mennyi mindent tudnak már, egy nap rácsodálkozunk, hogy már egyedül öltöznek, vagy megcsinálják maguknak a szendvicset.
Mit érez ilyenkor a szülő? Sajnáljuk? Vagy örülünk, hogy „végre”? Be kell látnunk, hogy a gyerekek egyszer felnőnek, és eljön az idő, amikor – kis lépések révén ugyan – már mindent (és bármit) elintéznek, megcsinálnak nélkülünk.
A független gyerek nevelése minden szülő számára fontos, hiszen végre „megszabadulhatnak” jó pár feladattól. Ezért is (és hogy megállják a helyüket az életben) fontos, hogy arra ösztönözzük őket, hogy önállóak, tőlünk egyre függetlenebbek legyenek. Ez persze nem egy éjszaka alatt következik be, hanem egy igencsak hosszú folyamat, amihez többek között türelemre van szükségünk. És esetleg még néhány tanácsra, útmutatásra – mi is mutatunk néhány ötletet: így neveljük a gyermekünket, hogy önálló és független legyen.
1. Hozzunk létre megfelelő környezetet a tanulás számára
Addig nem tudnak önállóan elvégezni dolgokat, amíg nem tudják használni azokat. Vagyis készítsük fel az otthonunkat arra, hogy a gyerekünk magától csinálhassa meg a szükséges teendőit. Ilyen lehet például, ha elérhetővé tesszük számára a saját dolgait, vagy egy lépcsőt teszünk a mosogatóhoz, hogy elérje a csapokat, amiket természetesen nem zárunk el túl szorosan, hogy ő is könnyedén megnyithassa.
Kézműves foglalkozások: legyen a lakásban egy szekrény vagy fiók, amiben a kézműveskedéshez szükséges dolgok (fonalak, ragasztó, kréta, ceruza, karton- és krepp-papír… stb.) kapnak helyet. Ösztönözzük, hogy készítsen önmaga dolgokat, és hogy unatkozás helyett eszébe jusson alkotni valamit.
Játékok takarítása: a tiszta játékok higiéniai szempontból is ajánlottak, illetve az is fontos, hogy mindig a helyükre kerüljenek. Ezt magyarázzuk el a gyerekeknek is: egyrészt tanulják meg, hogy a játékokat mindig el kell pakolni, másrészt mutassuk meg nekik, hogy hogyan kell megtisztítani azokat.
Ételek, edények, szalvéta: ugyancsak megkönnyítheti az életünket, ha a gyerekek ki tudják szolgálni magukat. Legyenek elérhető helyen azok az ételek, amiket nem baj, ha a gyerekek esznek, ugyanígy a szükséges edények (tányérok, kanalak) és szalvéták, papír zsebkendők is.
2. Ne becsüljük alul a gyerek képességeit
Próbáljunk meg visszaemlékezni a saját gyerekkorunkra, amikor azon morfondírozunk, hogy vajon mit bízhatunk a gyerekre és mit nem. Ne becsüljük alul a képességeit, nyugodtan bízzunk rá olyan feladatokat, amiket a kora már megenged. Például segítsen a portörlésben, vagy készítse ő a szendvicset, salátát. Ha nem sikerül, ne korholjuk – majd legközelebb jobban megy!
3. Adjunk időt (és türelmet) a fejlődésnek
Ahogy már említettük, a változás nem egy éjszaka alatt következik be. Hagyjunk időt a gyereknek, és persze önmagunknak is arra, hogy önállóvá váljon. És legyünk vele türelmesek, ne siettessük, ne kérjük számon, hogy miért nem tudja mér ezt vagy azt megcsinálni.
4. Takarítsunk együtt
Már korábban is említettük, hogy nyugodtan bevonhatjuk a gyereket a takarításba, és rábízhatunk ezt-azt, mint például a portörlés vagy a szemetes kiürítése. Vásároljunk olyan tisztító eszközöket és tisztítószereket, amik gyerekbarátok, amiket ők is biztonsággal használhatnak, nem veszélyesek.
Forrás: ridikul.hu