Egy szociológus felfedte: három oka van annak, hogy valaki félrelép
A megcsalás kiváltó okát általában az emberek a kapcsolatban keresik, hogy biztosan van valami probléma, ami előidézi az egyik fél hűtlenségét. Ám meglepő módon nem mindenki ért egyet ezzel, sőt, Marie Murphy szociológus, aki kifejezetten a félrelépő emberekkel foglalkozik, váratlan teóriával állt elő.
Elmondta, hogy szerinte az, ahogy a társadalom látja a házasságot, már rögtön olyan problémákat idéz elő, amelyek sok esetben a hűtlenséghez vezetnek. A szavaival élve:
- Mi (mint társadalom) mindenkitől elvárjuk, hogy megházasodjon
- Nem tekintjük igazi felnőtteknek az embereket, míg nincs gyerekük és házastársuk
- A társadalom isteníti a házasságot, esküvőket, romantikus szerelmet, annyira, hogy emiatt az emberek mindent felülmúló boldogságot várnak el tőle
- Elvárjuk a házasságot, de nem ismerjük annak valóságát, és nem készít fel minket senki rá
De hozzátette, ez önmagában még nem elég ahhoz, hogy valaki félrelépjen. A szakértő szerint az egyik probléma, hogy sokan idő előtt házasodnak, mert kívülről folyamatosan nyomást tapasztalnak. A környezetük erőlteti az esküvőt, az eljegyzést, és amikor azt tapasztalják, hogy mindenki más is összeköti így az életét, úgy érzik a felek, hogy ők sem várhatnak tovább. Arról nem is beszélve, hogy bár ma már a váláson senki sem kapja fel a fejét a környezetében, még mindig sokan lenézik azokat, akik kilépnek a házasságból.
De hogy pontosan mi az a három dolog, ami miatt az emberek félrelépnek a szociológus szerint, és amelyek a fentiekből együttesen fakadnak?
Személyiségbeli és egyéb problémák
Vannak embertípusok, akiknél sokkal gyakoribb a félrelépés, mindegy, hogy milyen boldog a házasság. Ők a nárcisztikusok, a szexfüggők, és azok, akik nem képesek empátiára másokkal szemben. Ezek az embertípusok szeretnek játszani másokkal, ügyesen átverik a partnert, majd beteges hazudozásba és félrelépésbe kezdenek. Maguk nem látják be a problémát, így megoldást sem keresnek.
Akik bezárkóznak
A második kategóriába esik a legtöbb félrelépő a szakértő szerint. Úgy véli, ők azok, akik valamilyen érzelmi készség nélkül nőttek fel, így nem ismerik magukat, és nem képesek kötődni a partnerhez azután, hogy a kezdeti rózsaszín köd alábbhagy. Helyette belevetik magukat a hétköznapi teendőkbe, házimunkába, gyereknevelésre, az érzelmi világukat pedig teljesen bezárják egy kis dobozkába. Vannak, akik észlelik, hogy gond van, de félnek ezt jelezni, mert elutasítást kapnak, ha kezdeményezik például a szexet, vagy félnek attól, hogy vitát szítanak. Ez pedig lassan elvezet a megcsalás irányába, amikor is az egyik fél elkezdi a kapcsolaton kívül keresni azt a boldogságot, érzelmi támogatást, amit otthon nem kap meg.
A gondoskodó félrelépő
Aztán van ez a típus, amit nehezebb keretbe foglalni. Általában igaz, hogy ők azok, akik ápolják betegséggel küzdő párjukat, és nem szeretnék elhagyni őt, ám a házasságukból kiveszik a szerelem. Így máshol keresnek romantikus társat, ami érzelmi és fizikai félrelépést is eredményezhet.
A szakértő szerint a hűtlenség mindig összetett probléma, ami személyiségbeli vonásokból, társadalmi nyomásból ered, és hogy megelőzzük, fontos beszélnünk a gondjainkról, félelmek nélkül.
Forrás: Joy.hu