Egy nyolcgyermekes édesapa vallomása: ezért fontosabb a feleségem a gyerekeimnél
Ha elolvasod, lehet, hogy a végén igazat adsz neki
Mike és Kristin Berry 19 éve házasok, 8 örökbefogadott gyermeket nevelnek. Tisztában vannak azzal, hogy szülőnek lenni gyönyörű, de olykor roppant nehéz feladat. Legutóbb Mike írt egy blogbejegyzésben arról, szerinte mi a kulcs egy boldog családhoz: az, hogy a házasságát mindig a gyerekek elé helyezte. Ha ezen a kijelentésen most megrökönyödsz, olvasd el, miért fontosabb számára a felesége, mint a gyerekei, és még az is lehet, hogy a végén igazat adsz neki.
Általában 20:30-kor figyelmeztetem a két kamasz lányomat, hogy hamarosan itt az ideje lefeküdni. 21:00 órakor már azt mondom nekik: „15 percen belül induljatok el a szobátokba.” Ezt minden egyes este elmondom. És szinte minden egyes este felháborodva kérdezik: „Miért kell lefeküdnünk 21:15-kor? Már nem vagyunk gyerekek.” Erre én mindig elmondom nekik, hogy nem muszáj lefeküdniük, viszont nem maradhatnak a nappaliban 21:15-nél tovább, mert akkor már szeretnénk az édesanyjukkal kettesben maradni. Az a mi időnk: egész nap nem láttuk egymást, nem beszéltünk egymással. A lányok persze forgatják a szemeiket, de végül beadják a derekukat, és bemennek a szobájukba.
Őszintén szólva azóta követjük ezt a szabályt, amióta az eszemet tudom. Lassan 17 éve vagyunk szülők, de soha nem foglalkoztunk a gyerekeinkkel a nap minden egyes órájában. Persze sokat vagyunk velük, olyankor rájuk koncentrálunk, de nem a nap 24 órájában. Szeretjük őket, és fontos szerepet játszanak az életünkben. Mindig mindenben számíthatnak ránk, segítjük és támogatjuk őket. De rajtuk kívül ott vagyunk mi is – a kettőnk kapcsolatára is oda kell figyelnünk. Elmondom, miért.
1. Az otthon alapköve a házasság
A család alapköve nem a gyerek. Persze a gyerekek nagyon fontos részei az építménynek, de nem csak ők tartják össze a családot – hanem elsősorban ti: te és a feleséged, te és a férjed, te és a párod. A ti felelősségetek a család összetartani, vezetni. A gyerekek pedig kettőtökről vesznek példát.
2. A gyerekek előtt Mi voltunk
A gyerekek születése előtt ketten voltunk. Beleszerettünk egymásba, éjszakákon át beszéltünk telefonon (akkor még csak vezetése telefon volt), és úgy döntöttünk, örökké együtt maradunk. Ott kezdődött minden, akkor vágtunk bele ebbe az egész családosdiba. Aztán jöttek a gyönyörű gyerekeink. Hálásak vagyunk, hogy vannak, mert boldogsággal töltik meg az életünket. De a szövetségünk szent és sérthetetlen, és minden erőnkkel óvnunk kell.
3. Utánuk is Mi leszünk.
Semmi sem tart örökké. A gyerekeink fel fognak nőni, és valamikor ki fognak repülni a családi fészekből. Nem tudom, nálatok mi a helyzet, de a mi otthonunkban nincs hely egy 30 éves gyereknek. Ha elkezdik az önálló életüket, és családot alapítanak, a feleségemmel újra magunkra maradunk, és mi leszünk ketten a család. Szeretném, ha a kapcsolatunk ugyanolyan egészséges és erős lenne, mint az elején. Azért, hogy a jövő ilyen legyen, kettőnk kapcsolata elsőbbséget kell, hogy élvezzen minden mással szemben. Persze ez nem egyszerű.
4. Példát kell állítanunk.
A gyerekeink rólunk vesznek példát. Minden lépésünket figyelik – amit mi csinálunk, számukra az a követendő minta az életben. Szeretném, ha a gyerekeim egészségesen viszonyulnának a kapcsolatokhoz, a randizáshoz, a házassághoz. Szeretném, ha a házasságunkkal olyan példát tudnánk mutatni, amilyet érdemes követni. Ezért számomra a feleségem a legfontosabb, és a gyerekek csak utána jönnek a fontossági sorrendben.
A gyerekeknek szükségük van rád, és ők tényleg fontosak. Rögtön a házastársad után ők jönnek. Nem a barátok, nem a karrier, nem a hobbi. A gyerekek. Vigyáznod kell rájuk. De elsősorban a házasságodra kell vigyáznod. Ha az összeomlik, akkor a gyerekek biztonságos világa is összeomlik. Ezért küldjük fel a gyerekeket minden este 21:00 órakor a szobájukba. Hogy élvezni tudjuk a feleségemmel egymás társaságát. Mert a kettőnk kapcsolata fontosabb a gyerekeinknél.