Olyan sok rossz szokást tehettünk a magunkévá azóta, hogy az első ilyen intelligens készüléket a kezünkbe vettük, hogy talán már fel sem tűnik nekünk az, ami a másikat meglehetősen bosszanthatja. Tegyük a kezünket a szívünkre, és gondoljuk végig, egy nap hányszor bújjuk a különböző alkalmazásokat. És ez még csak a jéghegy csúcsa.
A kutatások bebizonyították, hogy az okoskészülékekhez fűződő szokásaink igenis kapcsolatgyilkosok lehetnek – befolyásolhatják az alapvető emberi, szociális igényeinket, szükségleteinket többek között azért, mert komoly károkat okozhatnak a kommunikációnkban – derült ki egy tanulmányból. Ez pedig azt jelenti, hogy a párunk igenis megbántódhat azon, ha a vele töltött időben folyton a leveleket lapozgatjuk, a közösségi oldalakat bújjuk. Pláne, ha beszél hozzánk, mi meg oda sem figyelünk egy kiskutyás videó miatt.
A káros hatások mellett a kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy bizonyos esetekben segíthet az egyénnek, hogy a lájkok és kommentek miatt azt érezze, nincs egyedül, tartozik valakihez, egy csoporthoz. És ezt az érzést bárhol, bármikor megtapasztalhatjuk akár egy megosztás révén is. Mégis észben kell tartani, hogy a virtuális kapcsolatoknál még fontosabbak a személyesek, éppen ezért érdemes lenne fokozatosan „letenni a telefont”. Például úgy, hogy a boltba vagy az étterembe egyszerűen nem visszük magunkkal a készüléket.
Mi van akkor, ha a párunk vagy mi magunk telefonfüggők lettünk? Mutatjuk: így teheti tönkre az okostelefonunk a párkapcsolatunkat, és íme néhány ötlet, hogy mit tehetünk ellene.
Maradjon otthon a telefon
A telefont mindenhová magunkkal visszük, folyton a kezünk ügyében van. Ha szeretnénk, hogy a párunk ne nyomkodja, ellenőrizze folyamatosan, illetve ne nézegesse az üzeneteit, és ne válaszoljon azokra, kérjük meg, mielőtt elindulunk az étterembe, moziba, vagyis a randinkra, hogy hagyjuk otthon mindketten a mobilt. Azt a pár órát ki lehet bírni nélküle – mondjuk meg, hogy szeretnénk vele kettesben lenni, beszélgetni, élvezni a társaságát mindenféle más üzenetjelzés nélkül.
Mondjuk el, mit érzünk
Ha nem érti a párunk, hogy miért szeretnénk, ha letenné azt a telefont a kezéből, mondjuk el neki, mit érzünk akkor, amikor beszélgetés közben az üzenőfalat pörgeti vagy az e-mailjeit olvasgatja. Közöljük, hogy ez minket sért, hogy úgy érezzük, számára nem elég fontos a mi mondandónk, a mi személyünk.
Ajánljuk fel, hogy dolgozzunk együtt a problémán, tartsunk közösen telefonmentes estéket, napokat, hétvégéket – talán nyárra elérjük azt, hogy egy egész hétig vagy kettőig is mellőzni tudjuk a mobilunkat.
Forrás: ridikul.hu