A jó barátok mindent jobbá tesznek – ez tény, nincs is min vitatkozni. Egy új kutatás szerint azonban nemcsak a lelkünknek, de az egészségünknek is jót tesznek. A Northwestern-i Egyetem kutatói arra a következetésre jutottak, hogy azok az időskorú emberek, akik élénk társasági életet élnek, hosszabb ideig egészségesek. A kutatáshoz egy 50 főből álló csoportot figyeltek meg, amelyek résztvevői közül 19-en életkoruk alapján átlagos fizikai és szellemi állapotban voltak, 31-en pedig úgynevezett „szuperöregek” (Superagers) voltak. Azokat szokták így nevezni, akik 80 éves koruk felett is rendkívül jó kognitív képességeknek örvendenek. A résztvevőknek a felmérés során ki kellett tölteniük egy 42 kérdésből álló tesztet, amely a pszichológiai jóllétükre vonatkozott. A legnagyobb különbség, amit megfigyeltek a két csoport között az volt, hogy a „szuperöregek” sokkal több értékes, bizalmon alapuló és érzelmekkel teli kapcsolatot tartottak fent, mint a másik csoport tagjai. A teszt többi részét illetően – beleértve az életcéljaikat és azt, hogy fontos számukra, hogy megtartsák az önállóságukat – nagyon hasonló eredmények születtek a két csoport tagjainál.
A kutatás összhangban van William J. Chopik pszichológus tanulmányával, aki szerint a család mellett a barátságok azok, amely igazán jó hatással lehetnek az egészségünkre. Úgy véli azért, mert a barátainkat mi magunk választjuk, és a döntéseinktől, az új barátainktól pozitív változásokat várunk az életünkben. Sok esetben előfordul, hogy egy jó barát hatására teljes életmódváltásba kezd valaki, a közös programok hatására mozogni kezd, vagy egyszerűen csak jókedvre derül a másik táraságában.
Ne habozzunk tehát, hívjuk fel néhány jó barátunkat és egyeztessünk le egy-egy találkát – nemcsak a jó kedvünk, de az egészségünk érdekében is.
Forrás: ridikul.hu