Az érzelmi manipulátorok 6 ismérve: nehéz felismerni őket időben
A filmekben, regényekben könnyű kiszúrni az érzelmi manipulátorokat. Kívülállóként azonnal tudjuk, hogy milyen jelekre kell felfigyelni, és mikor kellene a főszereplőnek azt mondani, hogy "ebből elég volt, nem hallgatok rád többet!" Na de a valóság, az teljesen más tészta. Amikor az élet az utadba sodor egy ilyen személyt, a kedvességével és találó szavaival könnyedén elhiteti veled azt, hogy csak jót akar neked, és barátkozni szeretne.
Idővel persze feltűnik, hogy kettős mércét állít fel veled szemben, nem tartja be az ígéreteit, és visszaél a bizalmaddal, de mindig képes úgy kibeszélni a szituációt, hogy még te érzed magad rosszul a végén. Az érzelmi manipulátorokról ugyanis tudni kell, hogy profi kommunikátorok, de borzasztó "barátok", és a saját érdekükben gond nélkül átgázolnak másokon. Sok esetben már túl későn ismerjük fel őket, pedig
1. A manipulatív személyiségű emberek általában pesszimisták, és ha valami nem tetszik nekik, sosem mondják el nyugodtan, nyíltan. Általában dühösen reagálják le, vagy egész egyszerűen nem állnak többet szóba veled, és ez az élet minden terén igaz rájuk. Ők azok a kollégák, akik nem végeznek el bizonyos feladatokat, majd amikor felelősségre vonják őket, idegesek lesznek, vagy megpróbálják elmagyarázni, miért nem az ő hibájuk mindez.
Ez a "barát" gyakran tesz ígéreteket, felajánlja a segítségét, majd ha elfogadod, egy életen át hallgathatod tőle, hogy ő bezzeg ekkor és ekkor ott állt melletted. Mindeközben pedig szó szerint mártírként viselkedik, és gyakran nem is azt csinálja, amit kérsz tőle.
Ezek az emberek szeretnek másokat lealacsonyítani, és azt éreztetni velük, hogy mégsem ügyesek, tehetségesek. Persze ezt olyan körmondatokkal adják elő, hogy te nem is veszed észre, csak azon kapod magad, hogy az önbizalmad szép lassan 0 lesz. Ezt azért csinálják, mert valójában ők maguk is önbizalomhiánnyal küzdenek, és azzal igyekeznek ezt elfedni, hogy másokat náluk kevesebbnek állítanak be.
És a legrosszabb, hogy miután téged lerombol ez a személy, hamis barátként melléd lép, mintha segíteni akarna. Tanácsokat ad (úgy, hogy az az ő előnyére váljon), és arrafelé próbál terelgetni téged, amerre neki kedvez.
4.
Előbb-utóbb észreveszed, hogy akármit is csinálsz mellette, az nem jó. Szerinte valamit mindig elrontasz. Meghívod egy másik barátnőd bulijába? Kiakad, mert tudod, hogy ott lesz XY is, akit ő nem kedvel, és nem is akar találkozni vele. Nem hívod meg a buliba? Akkor meg az lesz a baj, hogy teljesen elhanyagolod, és biztos szégyelled. Akármit csinálsz, az rossz lesz, és mindig neked van bűntudatod, hiába igyekszel pozitívan cselekedni.
Folyamatosan ő tetszeleg az áldozat szerepében, és akármin vitatkoztok, a végén te vagy az, akinek bocsánatot kell kérnie.
5.