Hamar megváltozik a helyzet: ha megállapodunk, megházasodunk, és elkezdjük a saját család tervezgetését, akkor esetleg arra ébredünk rá, hogy nem a várandósság elkerülése a legnagyobb feladat, hanem az, hogy létrejöjjön a várandósság, a baba megszületése pedig a legszentebb, a legigazabb céllá minősül. Ugyanakkor amíg a fogamzásgátlók 99%-ban megakadályozzák a terhességet, fordítva ez nem létezik: nem ismerünk olyan módszert, amivel 99%-ban garantáltan létrejön a várandósság. Azért ha megismerjük testünk működését, nagyban növelhetjük ezt az esélyt…
Orvosi szűrővizsgálat
Reméljük, hogy a legtöbb nő már tinédzserkorától jár nőgyógyászhoz évente egyszer, hogy a szükséges szűrővizsgálatokat elvégezzék. A kontrollnak most új funkciója is lesz: nyugodtan jelezzük orvosunknak, hogy gyermeket tervezünk, hogy ellenőrizze, van-e bármi szervi akadálya ennek. Petefészekciszta, endometriózis, egyéb nőgyógyászati problémák ugyanis megnehezíthetik vagy akár el is lehetetleníthetik a megtermékenyülést.
Természetesen, ha eddig fogamzásgátlót szedtünk, érdemes most leállni vele. Ezután pedig ajánlott három hónapot várni, mielőtt teljes erővel belevetjük magunkat a babaprojektbe, ugyanis ennyi idő kell a női szervezetnek ahhoz, hogy a fogamzásgátlóval megborogatott hormonrendszer helyreálljon. Azért ez a három hónap sem kidobott idő: elkezdhetünk figyelni életmódunkra és testünkre, hogy felkészüljünk a gyermek fogadására.
Naptár, hőmérő, méhnyaknyák
Ez a három legfontosabb fegyvere a gyermekáldásra váró nőnek. Ezek segítségével három különböző tünetből is következtethetünk rá, alkalmas-e a nap a próbálkozásra – és ezek azok, amiket már a három hónap várakozás alatt is elkezdhetünk figyelni, hogy megismerjük testünk működését.
Remélhetőleg idáig is szorgosan jegyeztük, mikor jön meg a menstruációnk, és hány napig tart. Ezzel továbbra is tegyünk így, ugyanis ennek segítségével meghatározhatjuk, melyek a termékeny napjaink. A ciklus kezdetét a menstruáció első napjával számoljuk, ami átlagosan 28 nap. Statisztika szerint félidőben, tehát a 14. nap környékén történik meg az ovuláció, amikor az érett petesejt kiszabadul a petefészekből, és a petevezetéken keresztül elindul a méh felé. Ezekben a napokban kell találkoznia a spermiummal, hogy megtermékenyüljön – utóbbiak akár 72 órát is elidőzhetnek a petevezetékben, várva, hogy megérkezzen az érett petesejt.
Azonban ez csak statisztika. A ciklus hossza adhat egy támpontot, nagyjából mikor vannak a termékeny napok, azonban a hőmérőzéssel és a méhnyaknyák megfigyelésével szabhatjuk magunkra a megfigyelést.
A hőmérőzéshez készítsünk ágyunk mellé egy digitális hőmérőt. Reggel az első dolgunk az legyen, hogy megmérjük hőmérsékletünket a szánkban, nyelvünk alatt, majd feljegyezzük az eredményt – nem kell füzetet nyitni ehhez, kiváló mobilapplikációk és internetes oldalak is rendelkezésünkre állnak, amikben több egyéb tünetet is vezethetünk! Ha szorgalmasan hőmérőzünk, pár hónap után már kirajzolódik egyéni mintázatunk, amiből egy orvos pontosan meg tudja mondani, rendben zajlanak-e a hormontermelések testünkben, és mikor van peteérésünk. Ha a ciklus közepe fele azt tapasztaljuk, hogy az átlagoshoz képest leesett testhőnk, majd másnapra, harmadnapra egy nagyot emelkedett, akkor ott történt meg az ovuláció, a következő hónapban már számíthatunk rá, és a csökkenést látva tudhatjuk, hogy itt az idő.
A harmadik módszer, a méhnyaknyák vizsgálata szintén reggel történik. Ha rendszeresen ellenőrizzük a nyák állapotát, abból is meg tudjuk majd mondani, hol tart a ciklus. A petesejt megéréséhez közeledve egyre nyúlósabb, csúszósabb, tojásfehérje-szerű – ez egyébként arra szolgál, hogy a spermiumokat segítse az utazásban.
Fontos figyelembe venni, hogy nem érdemes naponta próbálkozni, előbb-utóbb csak eltaláljuk a megfelelő napot alapon.
Tesztelés
Tudjuk, hogy minden lelkes anyuka már másnap tesztelné, sikerült-e a fogantatás. A rossz hír az, hogy a várható menstruáció előtt két nappal van értelme először elvégezni a terhességi tesztet. Ez ugyanis nem a petesejt és spermium egyesülését mutatja, hanem a megtermékenyült petesejt méhfalba ágyazódását jelzi, ekkor kezd el termelődni a HCG nevű hormon, amit a vizeletből ki tud mutatni.
Ne keseredjünk el akkor sem, ha elsőre, másodikra, harmadikra nem jön össze a várva várt gyermekáldás. Az orvosok szerint még az ovuláció idején történő együttlét esetén is csak körülbelül 25% az esély rá, hogy megtörténjen a fogamzás, ráadásul háromból csak egy petesejt alkalmas arra, hogy megtermékenyüljön. Azért ha már egy éve próbálkozunk sikertelenül, ideje szakemberhez fordulnunk, de addig legyünk türelmesek!
Forrás: ridikul.hu