Furcsa dolog az első benyomás. Amikor találkozunk valakivel, az első pár percben véleményt alkotunk róla. De miért? És hogyan? Mi határozza meg azt a bizonyos első hatást? A Harward Business School egyik professzorát, Amy Cuddyt is foglalkoztatta ez a kérdés, és nemrég egy könyvet is megjelentetett a témában.
A kezdeti puhatolózás
Amikor új munkahelyre kerülünk, vagy új társaságba, akkor a szívünk mélyén mindig arra vágyunk, hogy mindenki szimpatizáljon velünk és csak remélni tudjuk, hogy kedvelnek majd minket. Gyakran pont emiatt a kényszer miatt megpróbáljuk megjátszani magunkat. „Én mindig is egy erős karakter voltam és nagy szám volt. Kimondtam azt, amire gondolok – meséli Enikő. – De volt egy időszakom, amikor azt éreztem, hogy túl sok vagyok, és megpróbáltam visszafogni magam. Azt vettem észre, hogy a legtöbb ember távolságtartóan közeledett felém. Rájöttem, hogy a fal, amit magam köré húztam, mások számára is érzékelhető volt és sokszor megkaptam utólag, hogy az első találkozáskor kiismerhetetlen és bizonytalan voltam. Végül minden esetben sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy azt a nem túl jó első benyomást elfelejtsék az emberek és megismerjék az igazi énem.” Mindannyian véleményt alkotunk másokról, amikor először találkozunk velük, de konkrétan sosem tudtuk megfogalmazni, hogy miért tesszük ezt. Vannak nagyon jó emberismerők, akik elsőre átlátnak másokon, a legtöbb ember viszont csak később jön rá, hogy az első megérzés helyes volt, vagy megtévesztő.
Két kérdés és más semmi
Cuddy 15 éven át tanulmányozta az első benyomás jelentőségét két társával, Susan Fiske-vel és Peter Glickkel együtt. Végeredményben arra jutottak, hogy két fontos kérdés fut át az agyunkon, amikor először találkozunk valakivel: megbízhatok-e benne és képes vagyok-e tisztelni az illetőt. A megbízhatósági szintünk a legfontosabb tényező akkor, amikor idegenek először véleményt alkotnak rólunk. Cuddy logikus érvekkel támasztja alá állítását. „Evolúciós szempontból a túlélés miatt mindenki számára az a legfontosabb, hogy kiben bízhat. Ha olyan embereket próbálunk befolyásolni, akik nem bíznak bennünk, akkor nem járunk majd sok sikerrel.” És ez fordítva is így van, kevésbé hallgatunk azokra az emberekre, akikben nem bízunk. Ugyanakkor Cuddy szerint sokan már tisztában vannak ezzel, épp ezért próbálnak túlzottan jó benyomást tenni, de azt nem szabad elfelejteni, hogy ez visszafelé is elsülhet. „A kulcs nem az, hogy megbízhatónak tettessük magunkat, hanem az, hogy merjünk azok lenni, akik vagyunk.” A legtöbben, mivel jó benyomást akarnak tenni már az első pillanatban, képesek megjátszani magukat. A titok azonban csupán annyi, hogy ne rejtőzzünk álarcok mögé, hanem kezdettől fogva legyünk önmagunk. A megfelelési kényszer tönkreteheti az első benyomást, és ebből sajnos nincsen második esély.
Forrás: ridikul.hu