A válás leggyakoribb okai
Végleg eleged van, és egyszer s mindenkorra lehúznád a gyűrűt a jobb kezedről? A késői válást általában a három kapcsolati kategória egyike okozza: leírjuk, mik ezek, és hogyan teszik tönkre a házasságot.
Bár a korai válások száma az utóbbi évtizedekben igencsak megszaporodott, még ma is találkozhatunk húsz, harminc, negyven évig tartó frigyekkel. Ezek mindegyike sem tart azonban örökké: a pszichológusok szerint a hosszú ideig tartó házasságok során a feszültség általában a három fő kapcsolati kategória egyikében gyűlhet fel.
A három kategória neve: összeférhetetlenség, hűtlenség, és kibékíthetetlen ellentétek.
A pénz, mint az összeférhetetlenség alapja
Az eltérő életvitel, a túl sok költekezés, a kibeszéletlen anyagi konfliktusok idővel súlyos ellentéteket válthatnak ki. A váláshoz vezető rögös úton gyakori összeférhetetlenséget jelent, ha a pár politikai vagy vallási kérdésekben nem ért egyet, de nagyon sokszor a pénz az elsődleges ok, amiért az emberek beadják a válókeresetet. A kompromisszumra való képtelenség és a felfogásbeli különbségek ki nem beszélése óriási probléma: ezekben a házasságokban a párok rengetegszer veszekszenek anyagi dolgokon, azt érzik, a másik soha nem hallgat rájuk, vagy a hátuk mögött költ pénzt anélkül, hogy szólna róla. Lehet, hogy a házaspár másik felének más hiedelme, más szokásai alakultak ki a pénzköltéssel kapcsolatban, de ha képesek egymással normálisan beszélgetni, és figyelmesen meghallgatják a másik álláspontját, akkor nem fognak emiatt végleg szakítani.
A hűtlenség végleg megtörheti a bizalmat
A hűtlenség a másik fő ok, amiért az emberek benyújtják a válási papírokat. Ezt valószínűleg nem kell hosszasan taglalni: a félrelépések, a házasságon kívüli viszonyok tartós bizalmi problémákhoz vezethetnek, akkor is, ha a másik fél a legszívesebben szőnyeg alá söpörné a történteket. A felek időnként komolyan szeretnék a házasságot megmenteni, ilyenkor fordulhatnak pszichológushoz, párterapeutához, de amennyiben a hűtlenség folyamatossá válik, teljesen megroppanthatja a legszilárdabbnak tűnő, legrégibb kapcsolatokat is.
Más életcél, más jövőkép
Természetes, hogy a párok a házasságuk története során állandóan változnak és alakulnak. A sikeres házasság és a kudarcos frigy között azonban az a különbség, hogy ideális helyzetben a házasfelek együtt „nőnek fel”, rosszabb forgatókönyv esetén pedig menet közben menthetetlenül szétválnak. A kibékíthetetlen ellentétek (az életcélok vagy akár a nevelési stílusok közti különbözőségek) általában túl későn kerülnek megvitatásra: egy kapcsolat gyakran megromlik a házasság korai éveiben, mivel a pároknak sokszor gyökeresen eltérő a véleménye a gyermekvállalásról és a nevelésről. A későbbiekben azonban akkor merülhet fel a válás lehetősége, miután a felnőtt gyerekek elhagyták a házat, a házaspár jövőképe pedig maximálisan különböző. Még ha egy pár túl is éli a gyereknevelési éveket, az üres fészekkel szembesülve könnyen eljuthat arra a pontra, hogy itt a vége: ők valami másra, valami többre vágynak az életben.
Forrás: evamagazin.hu