Csak igen ritka kivétellel fordul elő, hogy a gyerek születése után nem csökken az intimitás a házaspárok között. Azonban vannak egyéb problémák is, melyek a testi kapcsolat teljes elvesztéséhez vezetnek, ezekkel pedig foglalkozni kell, hogy a házastársakból ne legyenek lakótársak. Ha a partnerek nem találnak kivetnivalót az ilyen típusú kapcsolatban, akkor tulajdonképpen aggodalomra semmi ok. Ha azonban már az egyik félnek frusztrációt okoz a szex elvesztése, az akár a házasság végéhez is vezethet.
Mi az a szex nélküli házasság?
A szex nélküli házasságban a felek között alig van szexuális kapcsolat. Sok párral megesik, hogy átmeneti ideig kevesebbet szexelnek, de ez általában nem tekinthető szexmentes időszaknak. Bár hivatalos definíciója nincs a szex nélküli kapcsolatnak, sokan úgy gondolják, a meghatározás akkor válik érvényessé, ha egy éve vagy annál több ideje nem élt, vagy csak rendkívül ritkán él házaséletet egy pár.
Számos oka lehet annak, hogy egy pár szex nélküli kapcsolatban találja magát. Az, hogy ez probléma-e, csak az érintetteken múlik, de ha a szex és a testi intimitás hiánya gondot okoz, fel kell tárni az okokat, és megoldást kell találni.
Milyen buktatókat rejt a szexmentes házasság?
„Az emberek libidója habituális, azaz más és más mértékű. Számos esetben a házasságban élők különböző testiségre vonatkozó vággyal érkeznek meg az együttélésbe, legyen szó a szexualitás gyakoriságáról vagy minőségéről” – mondja dr. Zelena András, a BGE tanszékvezető docense.
„Az együttélés különböző változásai, például egy gyermek születése, a növekvő munkahelyi stressz, egy szeretett személy elvesztése, az emiatti gyász, egy testi vagy lelki betegség is befolyásolhatja a minőségi együttlétet, vagy annak gyakoriságát” – folytatja a szakértő. „Ha a párok között nincs őszinte kommunikáció, az nehézséget okoz a probléma megoldásában. Ráadásul a kifogások hangsúlyozása sokszor túlsúlyba kerülhet ahelyett, hogy megoldásfókuszúvá válna az együtt élők diskurzusa. A gyermekágyi időszak, az anyagi problémák, a munkahelyi problémagócok, az intimitással kapcsolatos egészségügyi nehézségek szemérmes elhallgatása, esetleg a fentebb említett kifogások konfliktust szülhetnek. Nagyon nehéz úgy közösen a megoldáson dolgozni, hogy nem valós okok hangzanak el a partnerektől. A párkapcsolati terapeuták esetleírásai szerint ilyenkor jelennek meg az elhidegülés csírái.”
A nemzetközi szakirodalom is ekképp összegzi a helyzetet: a korábbi „lobogó láng” helyét átveszi a sértettség, a pótcselekvések sora. Ilyen a felnőtt videótartalmak fogyasztása, a hűtlenség vagy szélsőséges esetben a szexuális partner gyakori váltogatása.
Gyakori okok
Sok oka lehet annak, ha a házaspárok nemi élete megváltozik. Ilyen lehet például az egészségügyi probléma, amikor a fizikai vagy a mentális jólét nagymértékben befolyásolja a libidót és a fizikai intimitás iránti vágyat. Az egészségügyi nehézségek vagy egy testi fogyatékosság mindkét nemnél megzavarhatja a szexuális vágy fiziológiai folyamatát.
Problémát jelenthet a nem megfelelő libidó is, hiszen nem mindenki vágyik ugyanannyira a szexre. Ha a partnerek szex iránti vágya nincs összhangban, a párok könnyen beleeshetnek abba a csapdába, hogy a másikra várnak, hátha megjön a kedve az összebújásra.
Igen gyakran az okok között szerepel a gyermek születése, miután általában azt javasolják az édesanyáknak, hogy legalább négy-hat hetet, vagy akár többet is várjon, míg fizikailag felépül. Ez a szex nélküli időszak általában nem lenne elég hosszú ahhoz, hogy valódi „szex nélküli házasságnak” lehessen tekinteni, de az, hogy valaki, aki szült, mentálisan és érzelmileg készen áll-e a szexre, leginkább az egyéntől függ. A csecsemőgondozással járó pluszstressz, a test változásai, a fáradtság és a hormonális tényezők szintén befolyásolhatják a gyermek születése utáni libidót.
A túlzott stressz is letörheti a szexuális vágyat. A kortizol stresszhormon szintén szerepet játszhat a libidó csökkentésében. Ráadásul a stressz pszichológiai hatásai olyan fáradtságot, elkeseredettséget és idegességet okozhatnak, hogy egyszerűen elvész a szexhez szükséges vágy és energia.
Gyakoriak a kommunikációs problémák is, főként akkor, ha konfliktusba kerülnek a partnerek. Ilyenkor nehezebb lehet a fizikai intimitást is fenntartani.
De az erekció elérése vagy fenntartása is megnehezítheti a nemi életet, ráadásul ez hatással lehet az egyén szorongási szintjére, önbizalmára és önbecsülésére is. Nőknél a szülés mellett főként a menstruációs ciklus, a hormonális fogamzásgátlók használata, a szoptatást, a méheltávolítást és a menopauza csökkentheti a libidót.
Mindemellett a gyógyszeres kezeléseknek is lehetnek a szexuális éltre ható mellékhatásai. Visszavethetik a házaséletet az antihisztaminok, az antidepresszánsok és a magas vérnyomás elleni gyógyszerek.
Nem feledkezhetünk meg a mentális egészséggel kapcsolatos problémákról sem. A depresszió tünetei közé tartozik az energiahiány, az érdeklődés és az élvezet elvesztése, a társasági visszahúzódás és a depressziós hangulat – mindezek olyan tényezők, amelyek hatással lehetnek a szexuális vágyra és az intimitásra.
Hogyan kezeljük a problémát?
Az első lépés annak felismerése, hogy szexmentes lett a házasság, majd azt kell tisztázni, hogy ez jelent-e problémát. Fontos, hogy erről őszintén beszéljünk a partnerünkkel, mert csak így derülhet ki, hogy a szexmentesség nem feltétlenül a gyenge házasság jele. A szex hiánya egyszerűen azt is jelentheti, hogy több kommunikáció szükséges.
Ha nem valamilyen gyógyíthatatlan betegség a probléma oka, a megoldást érdemes úgy megközelíteni, hogy a házaspár miként szeretné újjáéleszteni a szexuális életét. Pozitív változtatás csak akkor történhet, ha mindketten elfogadják, szükséges a kialakult helyzeten változtatni. A siker érdekében tanácsos terapeutához fordulni.
De az apró kedveskedés, simogatás, ölelés gyakoribbá válása is segíthet a kiegyensúlyozott szexuális élet megteremtésében. Éppen ezért ügyeljünk arra, hogy ezek se vesszenek ki a kapcsolatból! Egy puszi érkezéskor, ölelkezés napközben, vagy aprócska simogatás a kocsiban sokat segíthet az intimitás megteremtésében.
A szex nélküli házasság váláshoz vezet?
Kutatások bizonyítják, hogy a szexuális elégedettség és a szexualitás gyakorisága összefügg a házasságok felbomlásával és megtartásával. A vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a több szex jobb kapcsolatot eredményez. A szükségletek kielégítésének hiányából eredő sérelmek miatt a párok közötti kötelék olyan mértékben lazulhat, hogy az veszélybe sodorhatja a házasságot.
Forrás: divany.hu