A párkapcsolatok sorsa gyakran azon dől el, hogy a felek mennyire tudnak jól kommunikálni. Sok minden múlik azon, mennyire tudjuk kifejezni az igényeinket, és mennyire tudunk sportszerűek maradni a viták során. Olykor mindannyiunknak beszélnünk kell kellemetlen témákról, negatív visszajelzésről, vagy simán csak a szükségleteinkről, melyeket talán nehezen fejezünk ki. A problémákat sokszor azért nem tudjuk megbeszélni, mert mindketten támadásnak vesszük a másik megjegyzéseit, és érzelmeink falán ezért nem jön át az üzenet.
Két pozitív állítás között egy negatív
A szendvicstechnika megkönnyíti a dolgunkat azzal, hogy segít finoman tálalni a problémát, a kritikát, panaszt vagy kérést. Úgy működik, hogy a negatív állítást két pozitív mondat közé csomagoljuk, például a kritikát két dicséret közé, az igényeinket köszönetekkel körítjük. Például, ha több énidőt szeretnénk, a következőképpen fogalmazhatjuk meg: „Köszönöm, hogy annyi mindenben támogatsz, most is szeretném a segítséged kérni. Úgy érzem, több egyedül töltött időre lenne szükségem, hogy kiengedhessem a gőzt, így még minőségibb időt tölthetünk majd együtt.”
Ha nehezen fejezzük ki az igényeinket
A szendvicstechnika nekünk való, ha nehezen fogalmazzuk meg az igényeinket és nem szívesen konfrontálódunk. A technika célja, hogy elvegye a negatív állítás élét, így nemcsak befogadni, de megfogalmazni is könnyebb, mert csökkenti a kellemetlen hatást, és nem szül ellenállást. A hatékony kommunikációhoz fontos, hogy egyszerre egy érzelmi kérdést érintsünk, ne akarjunk mindennel egy időben foglalkozni, mert az túlterhelő. Tehát egy alkalommal csak egy problémát hozzunk fel, és ne ismétlegessük ugyanazt. Szintén fontos, hogy ne vegyük személyes támadásnak a kritikát, mert az sokszor pusztán a helyzetnek, esetleg a hozzáállásnak szól, amin lehet változtatni.
Forrás: ridikul.hu