A kutatók elvégeztek egy kísérletet: 373 párt figyeltek meg 16 éven keresztül. Több szempont szerint vizsgálták ezeknek a pároknak az életét és kapcsolatát, például a gyerekek, a pénz, a munka és a szabadidős tevékenységek szerint. Arra voltak kíváncsiak, hogyan élnek, mivel töltik a mindennapjaikat, hogyan viszonyulnak egymáshoz, hogyan kezelik a problémákat, a vitákat és persze a sikereket. Mindezeknek az egészségükre gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatók a férfiakat és a nőket is külön-külön vizsgálták a megfigyelés során.
Megállapították, hogy azoknál a pároknál, akik boldogan kezdték a kapcsolatukat, megértésben és kiegyensúlyozottan, a párkapcsolat szinte védelmezőként hatott az egészségükre, ám ez idővel gyengült vagy el is tűnt. Azok esetében azonban, akiknél már eleve sok volt a nézeteltérés és a konfliktus, egyértelműen kimutatták, hogy a kapcsolat negatív hatással volt az egészégükre – főleg a férfiakéra.
A mérgező párkapcsolat méreg a testnek is?
Az egészségügyi hatásokat többek között kérdőíves módszerrel is vizsgálták. Ezeket a kérdőíveket időről időre ki kellett tölteniük a párok tagjainak. Olyan kérdések voltak benne, mint például: „Zavarja-e az egészségi állapota a munkája elvégzésében?” A rossz kapcsolatban élők esetében gyakran előfordult válaszként az idegesség, nyugtalanság, feszültség és fejfájás mint hátráltató tényező.
A megfigyelések révén a kutatók megállapították, hogy a gyakori párkapcsolati konfliktus, a sok veszekedés és általában egy rossz kapcsolat negatív hatással lehet a fizikai állapotunkra, többek között gyulladások jelentkezhetnek a testünkben, megváltozhat az étvágyunk, több stresszhormont termelhet a szervezetünk. Ezek pedig károsan hathatnak a szívműködésünktől kezdve az immunrendszerünk megfelelő működéséig sok mindenre.
Megoldás kerestetik
A megfigyelések eredményei szerint tehát rossz kapcsolatban élni cseppet sem tűnik egészségesnek – nemcsak lelki (mentális), de testi (fizikai) szempontból sem. A szakemberek szerint sokszor csak azt vesszük észre, hogy „mintha nem lennénk jól”, hogy a közérzetünk romlott, esetleg többet betegeskedünk, mint korábban, vagy szinte észrevétlenül lefogytunk vagy meghíztunk. A hosszú időn át tartó, rendszeres konfliktusok, problémák, viták és veszekedések lassan, de árthatnak az egészségünknek, ami akár hosszú távú folyamat is lehet – az állapotunk folyamatosan romolhat
A szakítás, akármilyen nehéz és szomorú lépés, mégis egy megoldásnak tűnhet, de mielőtt megtesszük, érdemes elbeszélgetni a párunkkal – megvitatni a kapcsolatunkat és közösen megoldást keresni a felmerülő problémákra. Az őszinte kommunikáció megkönnyebbülést hozhat, és még közelebb is kerülhetünk egymáshoz általa. Törekedjünk a kompromisszumos megoldásra, próbáljuk helyrehozni a hibákat. Akár szakember segítségét is kérhetjük
Forrás: ridikul.hu