A nők az intimitástól, a férfiak az elköteleződéstől esnek szerelembe
Vajon mennyi időre van szüksége valakinek, hogy azt mondhassa, szerelmes? Tudományos és pszichológiai szempontból rengeteg kutatás készült már a kérdés megválaszolására, és nagyjából kirajzolódott az eredmény: a nők az intimitás és a bizalom megjelenésével kötik össze a szerelmet, a férfiak pedig az elköteleződéssel.
Talán itt lehet a különbség a férfi és a női szerelem között, és ezért lesznek kevésbé szerelmesek a férfiak a testi közelség után, mint a nők: számunkra intimitás és bizalom kell a szerelemhez, a férfiak számára pedig elköteleződés.
Mindehhez hozzá kell tenni, hogy a szerelmet ebben az esetben kizárólag a hormonok szintjén értjük, és kevésbé lelki és spirituális szinten – de végsőképp erről is van szó, egy rakás boldogsághormonról, ami felborítja a szervezetünk kémiai egyensúlyát, és a szerelem érzését produkálja. Tehát tudományos szempontból a boldogsághormonok, vagyis az oxitocin és a dopamin, a nőknél akkor jelenik meg, amikor elkezdenek megbízni valakiben, és komolyabb érzelmi köteléket kezdenek kialakítani. Ennek fontos része az intimitás is, tehát nálunk ennek is van köze a szerelemhez.
Sokkal érdekesebb azonban a férfi oldal: ennek a tesztoszteronhoz van köze, amely egy olyan férfihormon, amely megakadályozza az oxitocin termelését. Amíg a férfi tesztoszteronszintje magas, kevesebb esélye van arra, hogy szerelmes lesz. Viszont ha egy férfi agyban eldönti, hogy egy nőhöz elkötelezi magát, mind lélekben, mind testileg, a tesztoszteronszintje lecsökken, az oxitocinszintje pedig megnövekszik – és nagyobb eséllyel esik szerelembe.
A férfiaknál tehát gyakorlatilag fejben dől el a dolog: ha eldöntik, hogy kötődni akarnak, a szervezetük követi őket. A nőknél azonban nincs a gátló tesztoszteron, ami azt jelenti, hogy az oxitocin és a dopamin probléma nélkül termelődik, így minél közelebb kerülünk egy férfihoz, annál valószínűbb, hogy beleszeretünk.
Forrás: ridikul.hu