“Ha nem ismered fel, hogy van hatalmad nemet mondani, soha nem fogsz tudni igazán igent mondani.” /Dan Millmann/
Sok párkapcsolat megy rá a szakemberek szerint arra, hogy a felek nem tudnak nemet mondani, amikor már benne vannak a kapcsolatban. Ez a leggyakrabban a nőket érinti.
Rengetegszer mondanánk nemet, de valamiért úgy érezzük, hogy nem tehetjük meg. Azonban nem mindegy az, hogy hogyan is fogalmazzuk meg azt.
Talán a legnehezebb, hogy hogyan mondjunk diplomatikusan nemet. Megfordíthatjuk az adott helyzetet, elmondhatjuk, hogy az adott szituációban miért is érezzük rosszul magunkat és nyugodtan kérhetünk segítséget is.
A nemet azért nehéz kimondani, mert az ember tudja jól, milyen rosszul esik az, ha neki mondanak nemet. Bölcs dolog időt kérni, abban az esetben is, ha tudjuk, hogy valószínűleg igent fogunk mondani. Ugyanis nem árt utána járni a dolgoknak, megbeszélni a döntési helyzeteket a környezetünkkel.
Hogyan mondjunk nemet?
Sokan úgy gondoljuk a nemet mondás ránk nézve nem kívánatos viselkedéssel jár a másik fél részéről. Kockázatos válasznak tartjuk, miközben, csak át kellene gondolnunk, hogy hogyan is mondhatnánk szépen nemet. Fel kellene hagynunk azzal a téveszmével, hogyha nemet mondunk, akkor a partnerrel lévő kapcsolat megszakad.
S kik azok, akik tudnak nemet mondani? Azok, akik tudják mit akarnak, s így azzal is pontosan tisztában vannak, hogy mit nem akarnak!
Egy kérésre/kérdésre nem feltétlenül elég, ha csak szimplán annyit mondunk, hogy nem. Vannak ennek különböző módszerei/ árnyalatai, melyek ezeket a nehéz helyzeteket pozitív irányba lendíthetik át. Ilyen például a következő nyolc variáció:
• “nem, mert..” – az indok(ok) felsorolása a megértéshez elengedhetetlen; • “nem, de cserébe..” – a teljes elutasítás helyett, úgy érezheti a partner, hogy nem elutasítóak, hanem megfontoltak vagyunk; • “most az egyszer, de legközelebb nem..” – alapvetően nem rossz alternatíva, de gondolhatja azt a másik, hogy legközelebb is ezt fogod mondani; • “van idő arra, hogy átgondoljam a döntésem?” – ez valójában a késleltetett nem, amely elég időt ad a partnernek ahhoz, hogy felkészülhessen a nemleges válaszra; • “mit tennél, ha nemet mondanék?” kérdése akkor működik, ha meg tudjuk együtt beszélni a következményeket, és a kimeneteli alternatívákat; • “ez csak akkor teljesülhet, ha..” – ebben az esetben a saját feltételeim is teljesülhetnek; • együttérzés, empátia kifejezése; • “sajnos most nem megy, de lehet máskor/később” – ez a jövőben lehet igen, vagy egy késleltetett nem is.
Forrás: ridikul.hu