A narcisztikus személyiség ismert jellemzői közé tartozik a különösen nagy önérzet, a korlátlan sikerről való ábrándok, a különlegesség- és kitüntetettségérzés, valamint az, hogy elvárja, hogy csodálják. Mindez általában mások kizsákmányolásával és az empátia hiányával párosul. Nemritkán arrogáns és durva viselkedéssel párosul. Emellett azonban vannak olyan jelek is, melyek talán kevésbé feltűnőek, mégis narcizmusra utalhatnak.
Érzékeny a kritikára
A narcisztikusokat általában különösen érzékenyen érinti a negatív kritika, illetve bármi, amiről úgy ítélik meg, kedvezőtlenül értékeli a teljesítményüket vagy a személyiségüket. Ezért fordulhat elő olyan gyakran, hogy ha egy narcisztikusnak valamely helyzetben fel kellene fednie a gyengeségeit vagy hiányosságait, hajlamos inkább megváltoztatni, eltikolni a tényeket, témát váltani vagy teljesen másra válaszolni.
Alacsony önbecsülés
Talán nem gondolnánk, de ahogyan a fent említett tulajdonság is, a narcisztikusok szinte összes, káros viselkedésformája erre az egyetlen érzésre vezethető vissza: arra, hogy hatalmas belső bizonytalansággal és elégtelenségérzéssel küzdenek. Gyakran ez az a tényező, ami arra készteti őket, hogy folyamatosan bizonyítsanak, másoknak és saját, nem túl magabiztos belső gyermek énjüknek is.
Extrém védekezőhajlam
A narcisztikusok szinte bármeddig képesek elmenni azért, hogy megvédjék túlburjánzó, mégis törékeny egójukat. Bármi olyasmi extrém védekezőreakciót válthat ki belőlük, ami szerintük megkérdőjelezi kompetenciájukat, azt, hogy jól csinálják a dolgokat. Többek között ezért is olyan nehéz egy narcisztikussal vitatkozni, illetve konfliktust megoldani. Ha ismerjük a működésmódját, érthetjük a mozgatóit, de azt ne várjuk, hogy megváltozik, legalábbis komoly terápiás és önismereti munka nélkül ez nem fog bekövetkezni.
Forrás: ridikul.hu