A mérgező emberek 8 legfőbb ismertetőjegye: nem csak bocsánatot nem kérnek
1. A mérgező ember nem kér bocsánatot. - Ez már csak azért is így van, mert szerinte minden, ami rossz, a másik ember hibája. Bocsánatkérés helyett úgy szerzi vissza a másik ember szimpátiáját, hogy átfordítja a szituációt, és végül ő helyezkedik az áldozat szerepébe.
2. Manipulatív. - Jellemzően arra törekszik hogy saját akarata érvényesüljön, és a másik ember is az ő malmára hajtsa a vizet. Ennek érdekében a legkülönfélébb módszerekkel igyekszik őt befolyásolni, gyakorta teljesen észrevétlenül.
3. Ítélkezik. - Véleményt alkotni nem bűn, de nem mindegy, miről, hogyan és mit mond az ember. A mérgező ember szájából gyakran hangoznak el nagyon szúrós kritikák. Ezeket érdemes végiggondolni, felülvizsgálni, vajon tényleg van-e valóságalapjuk, vagy csak egy hazugság, ami a mérgező személy érdekét szolgálja?
4. Nem vállalja fel helytelen viselkedését. - Sajnos sokszor előfordul, hogy ez az illető rosszkedvét, stresszességét, haragját a másik emberre vetíti, ám amikor szembesítik ezzel a tettével, újfent vehemensen reagál, felháborodottan védekezik, és egyszerűen nem vállalja a felelősséget e viselkedése miatt.
5. Inkonzisztens. - Azaz következetlen, ellentmondásos, ahogy viselkedik. Az ember sosem tudhatja, hogy a mérgező személynek éppen melyik énjével van dolga. Mintha nem is ugyanaz az ember lenne, egyik óráról a másikra változik a nézőpontja, hozzáállása, viselkedése aszerint, hogy éppen hogy érzi magát, mit törekszik elérni, mit szeretne, ha megtörténne. Sajnos azt is tudja, hogy hogyan kell kedvesen viselkedni, amikor akar valamit.
6. Védekezésre késztet. - Ha egy olyan téma kerül elő, ami a mérgező ember számára nem érdekes vagy kényes, akkor igyekszik eltolni a fókuszt. Manipulál. Közli a másik emberrel, hogy adott szituációban ő követett el hibát, például a szóhasználatával, a hangnemével. Mivel ezzel védekezést vált ki belőle, derékba töri az eredeti probléma megoldását.
7. Áldozatszerepbe bújik. - A toxikus ember azt várja a másiktól, hogy támasza legyen a problémái közepette. Azt akarja, hogy a másik sajnálja őt, sőt érezze magát felelősnek azért, ami vele történik. Folyamatos támogatást vár, és nem átall jelenetet rendezni, hogy megkapja azt.
8. Nem ad, csak elvesz. - A mérgező személy nem adja meg a másiknak azt, amire érzelmileg szüksége lenne. A közösen töltött idő mindig róla, az ő elképzeléseinek a megvalósításáról szól, azaz a másik ember csak ad és ad, de semmit sem kap vissza.
Brenner szerint a mérgező viselkedésű emberek talán sosem változnak meg, de az, aki a másik oldalon áll, változtathat. Ahol a jó szó már nem segít, ott a közös idő limitálása vagy akár a kapcsolat megszakítása lehet a kiút.
Forrás: femina.hu