A téma szakértői változatos okokat feltételeznek a válási tendencia mögött: sokan arra gyanakszanak, hogy a felek lelkileg még nem álltak készen az újabb házasságra, és van, aki a nők függetlenségére vagy a zűrzavaros családi dinamikára fogja. De lehet, hogy egy olyan ok áll a háttérben, ami egyszerre egyszerűbb és bonyolultabb.
Ugyanaz és mégis más
Az ember sokszor „ugyanazt” választja párjának másodszor is, akivel már elsőre sem sikerült megoldani bizonyos helyzeteket. Vagy legalábbis egy, az előző házastársához nagyon hasonló embernél köt ki: akinek hasonló problémái, hasonló lelki alkata van, mint a volt párjának. A legérdekesebb az egészben, hogy mivel ez az egész válaszási procedúra tudattalanul zajlik, az emberek nagyon meglepődnek, amikor új párjukról kiderül, hogy voltaképpen a régi párjuk. llyenkor gyakran hangzik el az ismert szólam: „nem ilyen volt, amikor megismertem.” Pedig az emberek nem változnak olyan sokat, főleg nem rövid idő alatt. Vagyis pusztán annyi történt, hogy nem vettük észre az intő jeleket. Félreértés ne essék, olyan is van, hogy valakinek jól alakul a második házassága, akkor is, ha az első párjához hasonló embert választ. De a statisztikák szerint sokan vannak, akik nem ilyen szerencsések és fájdalmas mintákat ismételnek.
Miért választjuk a fájdalmat újra meg újra?
Ez a látszólag értelmetlen döntés nem tudatosan, hanem tudattalanul történik, és általában gyermekkori minták, a szülőkkel való kapcsolat határozza meg. Ha ezek a minták fájdalmasak voltak, akkor van egy részünk, amelyiknek gyógyulásra van szüksége. Ennek érdekében újra és újra eljátssza ezeket a mintákat abban a reményben, hogy egyszer majd megváltoznak, így egyszer meggyógyulnak. De amíg ez a folyamat nem tudatos, szinte lehetetlen változtatni a megszokott mintán.
Hogyan szállhatunk ki a mókuskerékből?
Ahhoz, hogy más típusú társat tudjunk választani, először is magunkat kell jól ismernünk. Fel kell tárnunk a gyerekkori sérüléseinket, amelyek szintén lehetnek tudattalanok, és figyelnünk kell a figyelmeztető jelekre, amikor megismerkedünk valakivel. A realitások talaján maradva, a tényeket vizsgálva és a barátok véleményét megfontolva kell döntenünk arról, a kiszemelt partnerrel vajon egészséges kapcsolatot tudunk-e kialakítani. Vajon a jót vagy a rosszat fogja kihozni belőlünk?
Forrás: ridikul.hu