A láthatatlan párkapcsolatgyilkos, ami lassan, de biztosan szakításhoz vezet: segítünk, hogyan küzdj meg vele
Nem mondunk újdonságot vele – reméljük -, hogy a szuperszerelmes időszak sajnos nem tart örökké, előbb-utóbb bizony elmúlik. Ez azonban nem azt jelenti, hogy akkor ott a vége és szakítani kell, egyszerűen csak jobban oda kell figyelni arra, mire van szükség a harmóniához. Még a legeslegtökéletesebb párkapcsolatokban is vannak veszekedések, nehéz pillanatok és mélypontok. A kulcs ahhoz, hogy ezeket mindketten egészségesen és szeretetben vészeljétek át nem más, mint a közös stresszkezelés.
Így kezeld a stresszt a párkapcsolatodban
A családi- és párkapcsolati tanácsadóként dolgozó, New York-ban élő Kathryn Smerling szerint a párkapcsolatban megjelenő stressz egy teljesen normális jelenség, baj csak akkor lesz belőle, ha a felek nem hajlandóak tudomást venni róla és kezelni azt.
Ennek az az oka, hogy a stressz lehetetlenné teszi a pár számára, hogy teljes mértékben meg tudják élni az elköteleződésüket, az összetartozásukat. Ráadásul, ha soha nem veszel tudomást arról, mi kelt benned stresszt, az megváltoztathatja a viselkedésedet a pároddal szemben, amire persze ő is reagálni fog. Ez egy ördög kör, amit minél hamarabb meg kell törni.
Mik a leggyakoribb stresszforrások egy párkapcsolatban?
- Állandó veszekedések
- Pénzügyek – ki kezelje a kasszát?
- Összeegyeztethetetlen jövőkép
- Kevés együtt töltött idő
A párkapcsolati stressz hatásai és a megoldás
Az állandó párkapcsolati stressz nagyon komoly sebeket ejthet egy párkapcsolaton. Egyik napról a másikra azt veheted észre, hogy a párod távolságtartó, valahogy olyan, mint, aki nem szeretne a közeledben lenni. Sajnos súlyosabb esetben az is megeshet, hogy a felek valamilyen egészségtelen megküzdési módszert keresnek, mint például az alkohol- vagy a drogfogyasztás. Amikor pedig már tényleg súlyos mértékű a stressz, könnyen mejelenhet az a bizonyos harmadik fél.
Szóval nagyon fontos, hogy a lehető leghamarabb kiszúrjátok, mit csináltok. Ezután le kell ülnötök beszélni, a beszélgetés során pedig alapszabály, hogy minden mondatot úgy kezdtek, „úgy érzem”, nem pedig úgy, hogy „miattad érzem úgy”. Ne vágjatok egymás szavába, figyeljetek úgy a másikra, mint még soha azelőtt. Reagáljatok a párotoknak, mondjátok el, ha megértitek, mi a gondja, javasoljatok megoldást.
És ne feledd: ez az egyetlen szó nagyon sok kapcsolatot tönkretesz:
Forás: Joy.hu