A hosszú kapcsolat meglepő titka
Az Albertai Egyetem kutatói arra a kérdésre keresték a választ, vajon mi garantálja, hogy egy pár tagjai sokáig együtt fognak maradni. Következtetésük szerint ehhez nagyban hozzájárul, hogy mennyit vitatkoznak és hogyan.
Az Alberta Egyetem tudósai azt kutatták, hogy vajon mi befolyásolja hosszú távon a kapcsolatokat. 3405, 25 és 37 év közötti, német párt vizsgáltak, akik átlagosan már 8,8 éve voltak együtt. A tanulmány 2008-ban kezdődött, és 2022-ig kiterjed majd. A kutatók elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogyan hat az intimitás és a stabilitás, a gyermek, a szülők és gyerekek közti kapcsolat, illetve a generációk közti kapcsolat a párkapcsolatra. A kérdőívekben a kérdések a konfliktusok gyakoriságára, a konfliktusok idején tapasztalt viselkedésre, a kapcsolattal való elégedettségre vonatkoztak, és arról is megkérdezték a feleket, szerintük tartós lesz-e a kapcsolatuk.
A kulcsfontosságú konfliktus
A kutatás első szakaszának 5 éve alatt a párok kevesebb, mint 48%-a maradt a kutatásban, 47% kilépett, és 5%-uk kapcsolata véget ért. Azok, akik szakítottak, sokkal több konfliktusról számoltak be, rosszabb konfliktusmegoldási stratégiákkal rendelkeztek, kevésbé voltak elégedettek, és bizonytalanabbak is voltak a kapcsolatukban. Ennél a nyilvánvaló következtetésnél azonban meglepőbb ereményeket is találtak: azok a férfiak, akik elégedettebbek voltak a kapcsolatukkal, sokkal többen számoltak be konfliktusokról egy év elteltével. Ami még meglepőbb volt, hogy amikor mindkét partner azt hitte, a kapcsolatuk bajban van, csökkent a konfliktusok száma.
Fotó: iStock.com/silverkblack
Igenis megéri veszekedni
Ezt a szerzők azzal magyarázták, hogy minél több energiát fektet a férfi a kapcsolatba, annál több lehetőség adódik a konfliktusra. Minél elégedettebbek a kapcsolattal, annál hajlandóbbak arra, hogy beszéljenek az esetlegesen problémás területekről. Míg akik úgy érzik, hogy nincs jövője a kapcsolatuknak, nem szánnak energiát a konfliktusok kezelésére sem. Akik valamilyen okból nem akartak foglalkozni a konfliktusokkal, azok később nagyobb problémákkal szembesültek.
Összefoglalva, a hosszú távú kapcsolatot előrejelző tényezők között logikusak és kevésbé logikusnak tűnők is vannak. A német tanulmány megállapításai szerint a legfontosabb, hogy a túlzott kényelem talán a legfontosabb csapda, vagyis az, ha el akarjuk kerülni a konfliktusokat és a munkát azért, hogy megoldjuk a problémákat.
Forrás: ridikul.hu