Minden bizonnyal az életkorral járó tapasztalatnak köszönhetően az önbizalom életünk során egyre csak növekszik, ahogy korosodunk – ugyanakkor a férfiak jóval magabiztosabbak egész életükben, mint a nők.
A kutatás során több mint 985 ezer ember adatait elemezték a Kaliforniai Egyetem munkatársai. Az információ összesen 48 országból érkezett, 1999 és 2009 között. A résztvevők 16 és 45 év közöttiek voltak.
A felmérés alapján világossá vált, hogy az egész világot érinti a két nem közötti jelentős különbség önbizalom tekintetében, érdekes azonban, hogy a fejlett világra – különösen a nyugati országokra – különösen jellemző, hogy a férfiak jobban bíznak saját képességeikben és lehetőségeikben, továbbá külsejükkel, megjelenésükkel is elégedettebbek, mint a nők.
„Általános tapasztalat, hogy a kor előrehaladtával az önbizalom egyre nagyobb. Ezzel együtt viszont a nők minden életkorban és minden országban lényegesen kevésbé bíznak magukban, mint a férfiak. Ráadásul a fejlett nyugati országokban, ahol a nőknek joguk és lehetőségük van tanulni és karriert építeni, a nők még kevésbé magabiztosak, mint a férfi társaik”
– mondja a kutatást vezető Wiebke Bleidorn, a Kaliforniai Egyetem munkatársa.
Az ázsiai országokban – pl. Indonéziában, Indiában és Thaiföldön – a nők önbizalma kevésbé alacsony a férfiakéhoz képest, mint pl. Hollandiában vagy az Egyesült Királyságban. A szakember szerint egyértelmű, hogy a jelenségnek kulturális okai vannak, ezért szeretnék a nyugati országok polgárait közelebbről is vizsgálni ilyen téren.
Lehetséges, hogy minél inkább tisztában van a nő azzal, hogy hasonló képességű férfi kollégájához képest hátrányban van a munkaerőpiacon, annál többet szorong – merül fel a magyarázat a fejlett országok különösen mostoha helyzetére női önbizalom tekintetében.
Forrás: ridikul.hu