9 dolog a botoxról, ami mindig is érdekelt
A botoxról mindenkinek van véleménye, és kapásból fel is tud mindenki sorolni jó pár példát „szétbotoxolt” arcú hírességekről (akik egyébként sokszor egyáltalán nem a botoxnak köszönhetik a furcsa, természetellenesnek ható kinézetüket). Valóban különleges beavatkozásról van szó, ami igazából mindenkit érdekel – most dr. Krix Mónika, az Art’N Face Arcesztétikai Klinika doktornője válaszolta meg minden felmerülő kérdésünket.
A botox tényleg kígyóméreg?
Ez egy nagyon gyakori tévedés. A Botulinum toxint a Clostridium botulinum nevezetű baktérium termeli. Nem kígyómérget használnak az esztétikai specialisták sem! Ez a toxin egyébként akár nem megfelelően tartósított élelmiszerekben (például kolbászban, konzervekben) is termelődhet a baktériumnak köszönhetően, sőt a kisgyermekek is emiatt a baktérium miatt nem ehetnek 1 éves koruk alatt mézet!
Tehát azért méregről van szó…?
A botox orvosi alkalmazás után került át a szépségápolás világába, a Botulinum toxint 1895-ben fedezték majd, majd 1989-ben engedélyezték a kancsalság, a szemhéjmozgató izmok és féloldali arcizom görcsének kezelésére. 2002 óta engedélyezett a mérges ráncok ellen, míg a szarkalábak és a homlokráncok elleni engedély 2013-ban kapta meg. Az izom és ideg közötti kommunikációt, és ezáltal a mimikai ráncok mozgását gátolja.
Végleges a hatása?
Nem, ez nem így van. A hatás a beavatkozás után 2-3 nap múlva kezd látszódni, 2 hét alatt fejti ki a teljes hatását. Az izomműködés körülbelül 6 hónap után maradéktalanul helyreáll – nem azért, mert a toxin lebomlik, hanem mert új összeköttetések alakulnak ki az ideg- és izomsejtek között. A botox kezelés ismétlése esetén a hatás egyre hosszabb ideig tart, és túl gyakori ismétlés esetén alakulhat ki a mozdulatlan „lárvaarc”.
Mennyire fájdalmas?
A szúrás pillanatában kissé fájdalmas, tűszúrást érezni, de csak pár másodpercig tart. A kezelés után előfordulhat fejfájás és a szúrások nyomán bevérzés, duzzanat, kellemetlen érzés. Ez néhány nap alatt megszűnik.
Honnan tudhatom, hogy nem lesz természetellenes a végeredmény?
Egyrészt érdemes referenciát kérni a kiszemelt klinikától. Másrészt ha felelősségteljes orvossal van dolgod, betartja a kőbe vésett botox-szabályt: csakis a homlok és a szarkalábak területét kezeli botox-szal. Ezek a területek engedélyezettek, csak itt biztosított a szép, természetes eredmény. Fontos továbbá az orvos mértékletessége (egy év alatt 2, maximum 3 alkalommal végzi el a botox kezelést a páciensen). És persze maga az orvos arca is egy referencia…
Lehetnek mellékhatások?
Átmeneti mellékhatások lehetnek a tűszúrás miatt (duzzanat, bevérzés) vagy előfordulhat fejfájás. Ezek mind pár nap alatt rendeződnek és nem törvényszerű, hogy egyáltalán megjelennek, sőt.
További mellékhatás lehet, hogy a szemöldök felugrik vagy leesik. Ha a tűszúrások helyét az orvos megtervezi, nem valószínű, hogy ez előfordul, de mivel minden egyes ember eltér egy picit anatómiailag, benne van a pakliban, hogy a szemöldök valamely irányban elmozdul. Ha esetleg ez megtörténik, a kontrollvizsgálaton korrigálható.
Mit tehetek, ha nem tetszik a végeredmény?
A botox nem igazán az a kezelés, aminek tetszik vagy nem tetszik a végeredménye. Sima lesz a homlok és eltűnnek a szarkalábak. A szem ettől még mosolyog, a szemöldököt ettől még lehet emelni. De ha valami miatt mégsem tetszik a végeredmény, egy örökérvényű igazsággal tudunk vigasztalni: az idő minden sebet begyógyít. Mivel az első botox eredménye csak 3-4 hónapig tart, ki kell várni, míg elmúlik a hatás. Fontos azonban, hogy mindig hallgasd meg a választott orvosod tanácsát és amire nemet mond, azt fogadd el.
Tényleg hatékony a botox migrén ellen?
A migrénnek nagyon sok oka lehet, például étel-intolerancia (hisztamin, glutén), inzulinrezisztencia, cukorbetegség, frontérzékenység, női ciklus, terhesség, menopauza következtében történő hormonális változások, ösztrogéndominancia, stressz, érzelmi megrázkódtatás, mozgásszegény életmód kialvatlanság. A botox abban az esetben hozhat javulást, ha a migrént a nyaki izmok befeszülése okozza. Ilyenkor az izmok ernyesztésével valóban segíthetünk a migrénen. Ugyanakkor érdemes belegondolni, hogy a nyaki izomfeszülést is valójában a stressz okozza, tehát stresszoldással, jógával többre megyünk, ha migrént szeretnénk kezelni. (A migrén kivizsgálásával a neurológus foglalkozik, tehát ő tudja megállapítani, hogy a botox esetlegesen segíthet-e.)
Valóban használható izzadás ellen is?
Igen, de csak egy rendkívül ritka állapot, a kóros izzadás ellen szabad felhasználni, hiszen az izzadás egy fontos funkció, így szabályozzuk a hőháztartást és így választunk ki egyes méreganyagokat. Mi számít kóros izzadásnak? Ha valakinek szinte „bugyog” az izzadság a hónaljából.
Forrás: cosmopolitan.hu
Ezt olvastad már?