„Van különbség aközött, hogy valaki rámutat egy-egy hibára vagy eltérésre, különbségre, vagy egyszerűen csak kritizálja a másikat, mert az nem úgy gondolja, vagy más a véleménye” – magyarázta Jordan Pickell párterapeuta. A szakember szerint a pároknak lehetnek észszerű panaszai, észrevételei a másikkal kapcsolatban, de ha a kritika állandó és napi rendszerességű, vagy akár naponta többször is elhangoznak ezek a bíráló megjegyzések, akkor a folyton minősített fél belefáradhat, „elhasználódhat”, mert úgy tűnik, nem elég jó, nem megfelelő a másik számára.
Ahhoz, hogy a kapcsolat hosszú távon működjön, mindkét partnernek meg kell tanulnia, hogyan adhat konstruktív bírálatot ahelyett, hogy egyszerűen megtámadná a másik személyét vagy viselkedését. Mindezek ellenére vannak olyan dolgok, amik esetében ne hagyjuk, hogy bíráljanak bennünket: ez az a 6 + 1 dolog, amit ne hagyjunk, hogy a párunk kritizáljon.
1. Az érzéseinket.
2. A motivációinkat, a terveinket és az álmainkat.
3. A ruhát, amit viselünk.
4. Az eltérő véleményünket.
5. Az érzékenységünket.
6. A furcsa szokásainkat.
7. A hálószobai vágyainkat.
Ezekről persze lehet beszélgetni, megbeszélni, hogy mi az, ami esetleg zavar a másikban, vagy amit nehezebben viselünk, és érdemes közösen megoldást keresni ezekre a problémákra – anélkül, hogy bármelyikünk is megsértődne, vagy megbántanánk egymást.
Forrás: ridikul.hu