Szerencsére az utóbbi években egyre jobban begyűrűzik a köztudatba a mentális egészség védelme, és egyre halványulnak a pszichológusokat, terapeutákat és az őket felkeresőket övező sztereotípiák. Ha elszántuk magunkat, hogy bármilyen okból kifolyólag, de segítséget kérünk, az már önmagában egy hatalmas lépés, amiért igazán büszkék lehetünk magunkra! Mielőtt felkeresünk egy segítőt, érdemes alaposan szétnéznünk, és csakis szakmailag felkészült, megbízható szakemberhez fordulnunk. Összeszedtük, mi az az öt legfontosabb szempont, amit mindenképp vegyünk számításba, ha pszichológushoz mennénk!
Útmutató a megfelelő szakember kiválasztásához
Nem lehet elégszer hangsúlyozni: azzal, hogy rászántuk magunkat arra, hogy segítőhöz forduljunk, a legnehezebb lépést már megtettük. Az alábbi szempontok figyelembevételével pedig olyan kezekbe kerülhetünk, amelyekre bátran rábízhatjuk magunkat!
#1 Gondoljuk végig, mivel szeretnénk foglalkozni!
Pszichológushoz nemcsak akkor érdemes elmenni, ha már nagyon nagy a baj, és esetleg valamilyen mentális betegség fennállására gyanakszunk. Irányzattól és alkalmazott módszertől függően a pszichológus segíthet bizonyos döntések meghozatalában, a karrierünk alakításában, különböző nehézségeken való túljutásban, nem utolsósorban pedig az önismeretünk mélyítésében. Mielőtt a pszichológus foteljában helyeznénk kényelembe magunkat,
legelőször önmagunkkal üljünk le, és döntsük el, pontosan miben várunk támogatást.
Mit szeretnénk elérni? Mivel lennénk elégedettek a folyamat végén? Ha megvan az irány, ami felé haladni szeretnénk, sokkal könnyebb lesz ehhez a megfelelő társat is megtalálnunk egy segítő szakember személyében.
#2 Nézzük meg alaposan a szakember végzettségét!
A segítői szakma igencsak szerteágazó. A pszichológusokon belül is megkülönböztetünk okleveles pszichológusokat (mesterképzés elvégzését követően), különféle szakpszichológusokat (szakképzés után) és pszichoterapeutákat (pszichoterapeuta-képzés után). Ezenkívül a különféle módszerspecifikus képzések is adhatnak bizonyos titulusokat, úgymint a művészetterapeuta, a sématerapeuta vagy a családterapeuta. Nem csoda hát, hogy könnyen elveszhetünk a sok lehetőség között! Ha már az előző pont alapján meghatároztuk a témáinkat, amiken dolgozni szeretnénk, érdemes kicsit utánaolvasnunk, hogy arra milyen módszerek és milyen képzettségű szakemberek alkalmasak. Ajánlott alaposan megnéznünk a választott szakember végzettségét!
Ha ezt egy segítőnél nem találjuk meg nyilvános információként, érdemes óvatosnak lennünk, mert lehet, hogy egy szakmailag megkérdőjelezhető segítővel van dolgunk.
#3 Vegyük számításba az árat, a lokációt, az időtartamot!
Pszichológushoz járni egy jelentős idő- és energiabeli, valamint anyagi befektetés. Éppen ezért a megfelelő szakember kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy mennyit kell utaznunk a rendelőig, milyen gyakran tudunk járni (érdemes heti, maximum kétheti rendszerességgel), valamint mennyi pénzt tudunk erre nyugodt szívvel szánni. Ha ezeket átgondoljuk, akkor célozottabban tudunk olyan segítőt választani, akivel az általunk meghatározott kereteken belül működhetünk együtt.