5 dolog, ami nélkül nem lehetsz boldog a pozitív pszichológia atyja szerint
Minden évben tucatnyi cikk és könyv foglalkozik azzal, mi a boldogság kulcsa. Holott, ha tényleg létezne bevált recept a hosszú távú és tartós boldogsághoz, az emberek töredékét sem érdekelnék az ilyen írások és előadások. Tegyük tisztába, mi is tulajdonképpen a boldogság, és hogyan érhetjük el a pszichológia szerint. Mert bizony el tudjuk érni, csak nem mindegy, hogyan próbáljuk!
A pszichológia tudománya sok éven át betegségfókuszúan működött. A tudományos kutatások kereszttüzében inkább a patológiák és a különféle mentális zavarok feltárása szerepelt. Ezzel a szemlélettel szakított a pozitív pszichológia irányzata, amely az emberekben rejlő lehetőségekre és erősségekre fókuszál. Küldetése azoknak a tényezőknek az azonosítása, amelyek jobbá és boldogabbá teszik az életet.
Létezik az igazi boldogság?
A pozitív pszichológia atyjának is tartják Martin Seligmant, akiről sok helyen olvashatjuk, hogy felfedezte a boldogsághoz vezető utat. Azonban az amerikai pszichológus különbséget tesz a boldogság és a jóllét között, utóbbi összetevőit azonosította az úgynevezett PERMA-modelljében. A jóllét tehát szerinte egy gyűjtőfogalom, és csak akkor érhető el, ha az alábbi öt tényező fennáll az életünkben:
Pozitív érzelmek (Positive Emotions)
Elmélyülés (Engagement)
Meghitt kapcsolatok (Positive Relationship)
Értelemteli élet (Meaning)
Teljesítmény/siker (Accomplishment)
Ez az 5 tényező szükséges ahhoz, hogy valóban jól lehessünk
A Seligman-féle PERMA-modell 5 alkotóeleme lényegében 5 boldogságfokozó tényező. A megközelítés alapgondolata szerint, hogy ha tudjuk, milyen alappillérei vannak a boldog életnek, akkor azt el is tudjuk érni.
1. Pozitív érzések: a pozitivitás bővít és épít
A pozitív érzések nem csak azt jelentik, hogy tudunk mosolyogni és nevetni, sokkal inkább azt, hogy
képesek vagyunk az optimizmusra, pozitívan tekinteni a múltra, a jelenünkre és a jövőre.
Fontos és szükséges a pozitív életszemlélet, még akkor is, ha rossz periódusban vagyunk ahhoz, hogy képesek legyünk jó irányba terelni életünket. Magában foglal egyfajta hedonizmust is, miszerint képesek vagyunk élvezettel és önfeledten élni az életünket.
A pozitív érzések akkor is fontosak, ha éppen beárnyékolják a mindennapjainkat a nehézségekF.J. Jimenez / Getty Images Hungary
2. Elmélyülés: a teljes átélés öröme
Flow alatt azt értjük, amikor teljes mértékben el tudunk mélyülni egy tevékenységben.
Teljesen beszippant minket, nem érzékeljük az időt közben, csak az adott dologra koncentrálunk.
Mindenkinek más adja meg ezt a fajta bevonódást, vagyis a flow állapotát. Lehet ez sport, egy hobbi vagy éppen a munka. Magának a flow-élménynek az átélése is nagyban hozzájárul a boldogságunkhoz, azonban az ehhez társuló motiváltság és sikerélmények csak tovább fokozzák a mentális jóllétünket.
3. Meghitt kapcsolatok: támogatás és gondoskodás
A minőségi és intim kapcsolatok elengedhetetlenek az életünkben. Pozitív kapcsolódást kiépíteni másokkal nagyon fontos táptalaja annak, hogy tudjuk áramoltatni a szerelmet és az örömöt. De nemcsak romantikus kötelékekről van itt szó. Olyan emberi kapcsolatokról, ahol úgy érezzük, megértenek minket, és mi is megértjük a másikat. Ezek a kapcsolódások azok, amelyek átsegítenek minket a nehézségeken, és amelyek még szebbé teszik az egyébként is örömteli pillanatokat.
Hiszen mindannyian arra vágyunk, hogy szeressünk és szeretve legyünkHinterhaus Productions / Getty Images Hungary
4. Értelemteli élet: tettek a nagyobb jó érdekében
Életünk során mindannyian eljutunk arra a felismerésre, hogy az anyagi javakon és a karrierünkön túl van valami sokkal fontosabb az életünkben. Mégpedig az, hogy az boldog és kiegyensúlyozott legyen. Ez utóbbit nevezzük az élet értelmének, amely segít megérteni, meglátni a valódi értékeket életünkben. Az, hogy mi számít értelmes életnek, az csak rajtunk áll; attól függ, számunkra mi ad értelmet, mi az, ami nekünk fontos.
5. Teljesítmény, siker: az elvégzett munka beteljesülése
Az eredmények értelmet adnak minden elvégzett feladatnak, kitűzött reális célnak, így elengedhetetlenek a boldogságunk megteremtésében. Azonban mivel a siker kulcsa a kitartás, önmagában a teljesítményre és sikerre koncentrálás nem visz minket előre. A sikerhez vezető út tele van kisebb-nagyobb akadályokkal, amelyeken akkor tudunk felülkerekedni, hogy ha az előbbi négy tényező is megfelelő szinten része az életünknek.
Összességében tehát a boldogság valami olyasmit jelent, hogy képesek vagyunk élvezni az életet „csak úgy”, vannak olyan tevékenységek, amelyekben el tudunk mélyülni, amelyek értelmet adnak és amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy megéljük a sikert. Mindemellett pedig közeli kapcsolatainkban megéljük a szeretetet. Szeretünk és szeretve vagyunk.
Forrás: divany.hu
Hirdetés
HIRDETÉS
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.